سبد خرید 0

سرعت های مجاز رانندگی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | یکشنبه 6 بهمن 1398 در ساعت 11 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این واژه تداعی کننده تمامی تابلوهای علائم ترافیکی و تابلوهای هدایت مسیر است که محدودیت سرعت در جاده ها و خیابان های مختلف را نشان می دهد و همه ما با آن آشناییم. علائم و تابلوهای جاده ای که وظیفه نشان دادن محدوده سرعت مجاز را دارند در هر کشوری به اقتضای شرایط محیطی و عوامل مختلف دیگر تعیین می شوند. این رقم تنها نشان دهنده حداکثر سرعت مجاز نیست و در برخی موارد که سرعت کم در بزرگراه ها و مسیرهای دیگر ممکن است خطر آفرین باشد، شامل حداقل سرعت مجاز نیز می شود.

بیایید این نکته را بررسی کنیم که چنین پدیده ای از کجا ریشه می گیرد و دلیل این همه تاکید بر روی آن چیست؟

اول از همه باید گفت که همه این جریان ها زیر سر پدیده ای به نام انرژی جنبشی است. انرژی جنبشی هر وسیله نقلیه با سرعت آن به توان 2 مرتبط است. با این حساب اگر سرعت خودروی شما دو برابر شود، انرژی جنبشی آن به رقم چهار برابر می رسد. حالا اگر فرض کنیم که با سرعت 100 کیلومتر در حال رانندگی باشید و برای توقف کامل به 50 متر مسافت نیاز داشته باشید پس باید گفت که اگر بیشتر گاز دهید و به سرعت 200 کیلومتر برسید پس با توجه به فرمول انرژی جنبشی به 200 متر مسافت برای ترمز کامل نیاز خواهید داشت. به این ترتیب افزایش سرعتی در حد 10 کیلومتر بیشتر (که بسیار ناچیز به نظر می رسد) تغییرات زیادی در معادلات ترمز به وجود می آورد. همین انرژی جنبشی است که باعث می شود یک تصادف تا چه میزان خسارات و صدماتی به دنبال داشته باشد. احتمالا بعد از فکر کردن به این محاسبات است که سرعت های مجاز در آیین نامه برای شما معنا و شکل دیگری پیدا می کنند.

سرعت مجاز

 

سرعت مجاز در بزرگراه های تهران

سرعت مجاز در بزرگراه های تهران به دلیل شرایط متغیری که در آن ها در جریان است رقم ثابتی ندارد و پلیس راهور پایتخت آخرین محدودیت هایی که اعلام کرده طبق جدول زیر است.

ردیف

نام بزرگراه

حداکثر سرعت مجاز مصوب

ملاحظات

1

شهید بابایی

100

...

2

شهید صدر

80

...

3

نیایش

90

...

4

همت

90

...

5

شهید همت

90

...

6

زین‌الدین

90

...

7

خرازی

100

...

8

شهید حکیم

80

حداکثر سرعت در تونل 60کیلومتر در ساعت

9

فهمیده

100

...

10

آزادگان

90

از سه‌راه افسریه تا تقاطع غیر همسطح شهید خرازی

11

چمران

80

...

12

مدرس

80

...

13

امام علی (ع)

80

...

 

سرعت‌ های مجاز هر منطقه بر اساس ترافیک منطقه و تصادفات منطقه تعیین می شود

از آن جایی که روی پل ها، ارتفاع زیاد ممکن است برای خودروهایی که سرعت بیش از 70 کیلومتر خطر آفرین باشد و تعادل خود را از دست دهند، این رقم سقف مطمئنی است که تضمین کننده ایمنی افراد خواهد بود.

سرعت مجاز در آزادراه

در حوزه برون شهری حداکثر سرعت مجاز در آزاد راه ها 120 کیلومتر و حداقل 70 کیلومتر تعیین شده است.

حداکثر سرعت در معابر محلی

در معابر درون شهری حداکثر سرعت در خیابان‌ های شریانی اصلی ٦٠ کیلومتر اعلام شده است.

حداکثر سرعت در معابر محلی 30 کیلومتر است که باید به تابلو سرعت مجاز دقت کنید.

در خیابان های فرعی درون شهری تا سقف ٥٠ کیلومتر مجاز به داشتن سرعت هستید.

حداکثر سرعت در میدان

حداکثر سرعت در میدان مانند معابر محلی 30 کیلومتر است.

تمامی این ارقام با توجه به ترافیک منطقه و تصادفات آن محدوده اعلام می شوند و میزان آسیبی که بر اثر انرژی جنبشی و برخوردهای احتمالی به وجود می آید در تعیین کردن سقف سرعت برای رانندگان اثرگذار است.

به این ترتیب و با توجه به اینکه در هر محدوده باید حداکثر سرعت مجاز در آن ناحیه را رعایت کرد به تمامی رانندگان توصیه می شود که علائم و تابلوهای جاده ای و شهری را دنبال کرده و برای امنیت هرچه بیشتر از این سرعت ها عدول نکنند. به ویژه مواردی مانند سرعت مجاز در جاده ها در شب و یا در موردی که ممکن است سوانح سخت و سهمگینی به دنبال داشته باشد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^