سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

دستكش ايمنی

دست ها عضوهای کاربردی و بسیار مهم بدن هستند که عامل انجام بسیاری از فعالیت های روزمره فرد خواهند بود. این اعضای کاربردی و در عین حال آسیب پذیر، باید در حین انجام کارهای مختلف مورد حفاظت قرار گیرند. امروزه تجهیزات ایمنی و محافظتی متنوعی برای بخش های مختلف بدن طراحی و ساخته شده اند. دستکش ها هم به عنوان سد محافظتی در برابر آسیب های احتمالی از دست ها مراقبت می کنند. با توجه به تنوع و گستردگی مشاغل امروزی، شرایط محیط کاری نیز به نسبت متفاوت خواهد بود. بنابراین احتمال وقوع آسیب های متفاوتی هم وجود دارد.

بر اساس آمار گزارش شده، بیش از 60 درصد آسیب های فردی ناشی از عدم استفاده از دستکش ایمنی در حین کار است. آسیب هایی که ناشی از برق گرفتی، سوختگی و دیگر حوادث احتمالی رخ می دهد. انتخاب دستکش ایمنی مناسب با نوع کار از وقوع چنین آسیب هایی پیشگیری می کند.

 

دستکش ایمنی کار  

 

استاندارد بین المللی دستکش ایمنی

ساخت تمامی دستکش های ایمنی باید مطابق با قوانین و استانداردهای بین المللی اروپایی و آمریکایی صورت گیرد. در غیر این صورت مقاومت کافی در برابر عوامل آسیب رسان را نخواهند داشت. این استانداردها معیارهای مختلفی را برای تعیین کیفیت انواع دستکش ها ارائه داده اند. چنانچه دستکش تولید شده با موفقیت از آزمون تعیین شده عبور کند، نشان استاندارد را دریافت می کند؛ بر این اساس انواع دستکش های مختلف باید توان تحمل آزمون های مختلف را داشته باشند؛

  • آزمون بریدگی دستکش: با استفاده از این آزمون، مقاومت دستکش ایمنی با استفاده از تیغه برش استاندارد اندازه گیری می شود. این آزمون ها با نام ASTM F 1790 آمریکا و EN 388 اروپا شناخته می شوند.
  • آزمون سوراخ شدگی دستکش: این آزمون میزان مقاومت دستکش ایمنی را در برابر سوزن پزشکی می سنجد. مقدار نیروی لازم برای سوراخ کردن دستکش برابر با مقاومت دستکش خواهد بود.
  • آزمون سایش: تعداد دورهایی که برای سایش کامل و از بین رفتن سطح دستکش ثبت می شود، به عنوان عددی برای مقاومت به سایش دستکش ایمنی توسط استانداردهای EN 388 و ASTM F 3389 تعیین خواهد شد.
  • آزمون پارگی دستکش: پارگی بر اثر عوامل مختلف رخ می دهد. مقدار نیروی لازم برای پاره شدن دستکش ایمنی برحسب نیوتون محاسبه می شود. مقاومت پارگی در دستکش ها اهمیت ویژه ای دارد و از عوامل تعیین کننده دستکش مناسب برای کار خواهد بود.
  • آزمون حریق: بررسی مقاومت در برابر گرما و حریق از معیارهای مهم در انتخاب دستکش ایمنی است. در این آزمون دستکش ایمنی به مدت 3 دقیقه و 12 ثانیه بر روی شعله قرار می گیرد. پس از گذشت زمان مشخص، میزان سوختگی در محدوده زمانی مورد نظر عددی است که تعیین کننده مقاومت به سوختگی است. زمان و شرایط دمایی این آزمون توسط استاندارد EN 407 و ASTM F 1358 دیگر آزمون های مشابه که آزمون های مقاومت به گرما و سرماست، برای تعیین کیفیت دستکش انجام می شود.
  • آزمون نشت و نفوذ: آزمون نشت برای تعیین کیفیت دستکش های آزمایشگاهی بسیار اهمیت دارد. بر طبق این آزمایش مدت زمانی که طول می کشد تا ماده شیمیایی از لایه دستکش ایمنی عبور کند، را به عنوان زمان نشت ثبت می کنند. آزمون نفوذ توسط استاندارد آمریکایی ASTM-379 و اروپایی EN 374 مورد تایید قرار می گیرد.

جمع بندی آزمون های یاد شده کیفیت دستکش را تعیین می کند. در استاندارد آمریکایی مقاومت کیفیت دستکش از 0 تا 5 و در استاندارد اروپایی این عدد از 1 تا 5 درجه بندی می شود. عدد 5 به عنوان بهترین عملکرد تعیین می شود. نکته ای که در انتخاب دستکش ایمنی باید آن را مد نظر داشته باشید، این است هیچ دستکشی بالاترین مقاومت برشی، سایشی، پارگی، سوراخ شدگی و ... را به طور همزمان نخواهد داشت.

 

ویژگی دستکش ایمنی کار

دستکش ایمنی کار متناسب با نوع محیط در خواص و مشخصات ویژه ای طراحی می شود. اما به طور کلی تمامی دستکش های ایمنی باید از ویژگی های عمومی برخوردار باشند تا بتوانند نشان استاندارد را دریافت کنند. مهمترین ویژگی که همواره خریداران دستکش های ایمنی در پی آن هستند، دوام و ماندگاری این لوازم است. عمر طولانی دستکش، سبب صرفه جویی در هزینه های خرید مجدد و زودهنگام دستکش ایمنی می شود. دستکش های ایمنی برای اینکه بتوانند قابل استفاده باشند، باید از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشند. بنابراین استحکام و مقاومت دستکش تنها شرط های استاندارد بودن آنها نیست.

دستکش هایی که انعطاف پذیری بهتری دارند، تماس بهتر و در نتیجه عملکرد بهتری در حین کار ارائه می دهند. حال با آگاهی از این مسائل باید دستکش مناسب با نوع فعالیت مد نظر خود را انتخاب کنید. دستکش های ایمنی می توانند از خواص ضد برش، مقاوم در برابر جرقه، مقاوم به حرارت، ضد آب و ... برخوردار باشند.

 

کاربردهای دستکش کار چرمی

دستکش کار می تواند از مواد با دوام و مستحکم مختلفی ساخته شود. یکی از این مواد، چرم طبیعی است. چرم به سبب برخورداری از ویژگی های مقاومت به حرارت و سایش بالا، برای ساخت انواع دستکش ایمنی استفاده می شود. دستکش کار چرمی که برای جوشکاری و برشکاری مناسب است، در ابعاد و طراحی های مختلفی تولید می شود. دستکشی که برای جوشکاری ساخته می شود، باید قسمت های دست و ساعد را به طور کامل بپوشاند. ضخامت ورقه چرم بکار رفته برای ساخت دستکش کار چرمی باید 1 تا 1.5 میلی متر و از نوع چرم دباغی شده پوست گاو یا گاومیش باشد.

قسمت کف دستکش و ساق که بیشتر با اشیاء در تماس است، باید از چرم بدون رنگ ساخته شود. اما پشت دستکش را می توان از چرم رنگ شده باشد. نخ مورد استفاده برای دوخت دستکش کار چرمی باید از جنس پنبه باشد. رویه داخلی دستکش های چرمی نسوز ساخته شده از الیاف آراماید است. آراماید از خانوده الیاف نسوز است که دربرابر حرارت مقاومت بالایی دارد.

 

مشخصات کیفی دستکش ایمنی نسوز

امروزه استفاده از انواع دستکش ایمنی نسوز در محیط های مختلف و به منظور جلوگیری از آسیب دیدن نیروی انسانی الزامی است. دستکش های ایمنی نسوز با توجه به نوع کاربری، انواع متفاوتی دارند. دستکش ایمنی نسوز آشپزی، صنعتی، ریختگری، کوره و ... از مدل های متنوع این دستکش ها هستند.

از جمله دستکش های نسوز استاندارد، دستکش ایمنی نسوز آلومینیومی است که از الیاف نسوز ساخته شده است و دارای یک بایه آستر مقاوم به حرارت است. این لوازم در عملیات ریختگی، کار با کوره، شیشه گری و ذوب استفاده می شود. دستکش ایمنی نسوز کولار (Kevlar) تماما از الیاف کولارساخته می شود. کولار با استحکام کششی فوق العاده و قابلیت تحمل دمایی تا 250 درجه سانتی گراد، مناسب برای ساخت دستکش های نسوز هستند. نوع دیگری از دستکش های نسوز ساخته شده از روکش چرمی هستند که پیش از این معرفی شده اند.

 

دستکش جوشکاری

فرایندهای جوشکاری در هر مدلی که انجام شوند، ممکن است به کاربر آسیب برسانند. از این رو برای کاهش آسیب ها و حوداث ناشی استفاده از تجهیزات ایمنی جوشکاری الزامی است. از جمله این تجهیزات، دستکش جوشکاری است که برای حفاظت کامل باید از مشخصات استانداردی برخوردار باشد.

تولید کننده دستکش کار

دستکش کار بنا به کاربردی که دارد از الیاف و مواد مختلفی ساخته می شود. از جمله این مواد می توان به چرم، پنبه، مواد پلیمری یا مواد پلاستیکی اشاره کرد. بسته به شغل افراد و خطراتی که متوجه آنها است،  باید دستکش ایمنی مناسب را انتخاب نمود. دستکش ها معمولا از آشپزخانه تا امور صنعتی استفاده می شود. تولید کننده دستکش کار با تنوع بسیار زیادی از انواع محصولات رو برو است که هر کدام نیاز به مواد اولیه و نحوه ساخت متفاوت دارد. از این رو نمی توان انتظار داشت که همه انواع دستکش در یک کارخانه تولید شوند.

بسیاری از مدلهای دستکش کار در ایران تولید می شود ولی با مدلهای مانند دستکش ایمنی زنجیری و یا دستکش ضدبرش تاگ وانگ از کشور چین وارد می شوند.البته قیمت دستکش کار ایرانی با توجه به هزینه های تمام شده بسیار پایین تر از دستکش ایمنی وارداتی می باشد. دلیل این امر را می توان تعرفه های بالای گمرک دانست. البته دستکش های ایمنی ضدبرش نیز در ایران تولید می شود. این دستکش کار از انواع دستکش ایمنی کف مواد مقاوم است که از انواع پلاستیک بسیار مقاوم ساخته شده اند. یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت دستکش کار ، نوع متریال و خاصیت ضدبرش بودن آن می باشد. به همین دلیل برای خرید دستکش کار مناسب می بایست از مشخصات فنی آن اطلاع دقیقی داشته باشید.

چالش پیش روی تولید کننده دستکش کار در ایران تهیه مواد اولیه مرغوب است. این امکان وجود دارد که مواد از خارج از کشور وارد شود. اما هستند شرکت هایی که مواد اولیه مورد نیاز دستکش ایمنی را در ایران تولید کنند. بافت دستکش ایمنی نیز نیاز به دستگاه های مخصوص دارد. این دستگاه به وفور در ایران تولید می شود. این دستگاه انواع دستکش گارگری می بافد. بعد از بافت تنها کافی است که قسمت انگشتان و کف دست دستکش در پلاستیک PVC  قرار گیرد. ضخامت این پلاستیک با توجه به استاندارد وزارت کار متفاوت است و بر قیمت محصول تاثیر دارد. ایمن ترافیک کالا به عنوان تولید کننده دستکش کار سعی در فروش بی واسطه محصولات خود دارد. این برند با ضمانت محصولات خود سعی دارد رضایت مشتریان را فراهم نماید.

 تولید کننده دستکش کار

 

قیمت دستکش کار

دستکش کار نیز از آن جمله تجهیزات ایمنی است که تنوع بسیار زیاد دارد. طبیعی است که بسته به متریالی که در ساخت آن استفاده می شود قیمت دستکش کار نیز متفاوت باشد. پرکاربردترین انواع دستکش کار، دستکش کارگری است. این مدل از الیاف بافته شده و روکشی از پلاستیک PVC کف دست و انگشتان را پوشش می دهد. شاید جالب باشد که قیمت مدل های مختلف دستکش کارگری نیز باهم تفاوت دارد و دلیل آن مقدار ضخامت PVC استفاده شده در آنها است. به هر میزان که PVC ضخامت بیشتری داشته باشد انعطاف پذیری دستکش کمتر شده و در عین حال مقاومت آن بیشتر می شود. پس برای ظریف کاری بهتر است از انواع دستکش کارگری ارزان قیمت استفاده نموده و برای دیگر انواع فعالیت های سنگین از دستکش های حرفه ای تر استفاده نمایید.

دستکش های ضد برش دیگر انواع پر کاربرد که در دونوع پارچه ای و فلزی ساخته می شود. قیمت انواع دستکش ضدبرش فلزی بیشتر از انواع پارچه ای است. دستکش ضد برش پارچه ای ظاهری شبیه به دستکش کارگری دارد اما لایه روی آن از نیتریل است که مقاومت بیشتری در برابر پارگی دارد.

قیمت دستکش چرمی تقریبا دو برابر دیگر دستکش های ایمنی است. دلیل آن نیز استفاده از چرم در ساخت آن است. این دستکش شاید برای ظریف کاری کاربرد نداشته باشد اما برای افرادی که در شرایط سخت کار می کنند طول عمر بالاتر و محافظت بیشتری دارد. دستکش ضد اسید نیز کاربردهای بسیاری دارد و خرید آن برای افرادی که در کار خود با مواد اسیدی سرو کار دارند اجباری است. این دستکش ها از pvc ساخته می شود و قیمت آن نسبت به دیگر انواع دستکش بیشتر است.

پس می توان نتیجه گرفت تنها عاملی که در تعیین قیمت دستکش ایمنی تاثیر دارد متریال استفاده شده در تولید آن است. به عبارتی بسته به خطراتی که دست شما را در حین کار تهدید می کند انواع دستکش ایمنی ساخته می شود و قیمت آنها بر اساس متریال استفاده شده در آنها تعیین می شود. در صورت نیاز به هر یک از انوع دستکش ایمنی می توانید آنها را از ایمن ترافیک کالا تهیه نمایید.

قیمت دستکش کار

 ایمن ترافیک کالا ارائه دهنده انواع تجهیزات ایمنی با کیفیت.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^