سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

دستكش ايمنی

دست ها عضوهای کاربردی و بسیار مهم بدن هستند که عامل انجام بسیاری از فعالیت های روزمره فرد خواهند بود. این اعضای کاربردی و در عین حال آسیب پذیر، باید در حین انجام کارهای مختلف مورد حفاظت قرار گیرند. امروزه تجهیزات ایمنی و محافظتی متنوعی برای بخش های مختلف بدن طراحی و ساخته شده اند. دستکش ها هم به عنوان سد محافظتی در برابر آسیب های احتمالی از دست ها مراقبت می کنند. با توجه به تنوع و گستردگی مشاغل امروزی، شرایط محیط کاری نیز به نسبت متفاوت خواهد بود. بنابراین احتمال وقوع آسیب های متفاوتی هم وجود دارد.

بر اساس آمار گزارش شده، بیش از 60 درصد آسیب های فردی ناشی از عدم استفاده از دستکش ایمنی در حین کار است. آسیب هایی که ناشی از برق گرفتی، سوختگی و دیگر حوادث احتمالی رخ می دهد. انتخاب دستکش ایمنی مناسب با نوع کار از وقوع چنین آسیب هایی پیشگیری می کند.

 

دستکش ایمنی کار  

 

استاندارد بین المللی دستکش ایمنی

ساخت تمامی دستکش های امنی باید مطابق با قوانین و استانداردهای بین المللی اروپایی و آمریکایی صورت گیرد. در غیر این صورت مقاومت کافی در برابر عوامل آسیب رسان را نخواهند داشت. این استانداردها معیارهای مختلفی را برای تعیین کیفیت انواع دستکش ها ارائه داده اند. چنانچه دستکش تولید شده با موفقیت از آزمون تعیین شده عبور کند، نشان استاندارد را دریافت می کند؛ بر این اساس انواع دستکش های مختلف باید توان تحمل آزمون های مختلف را داشته باشند؛

  • آزمون بریدگی دستکش: با استفاده از این آزمون، مقاومت دستکش ایمنی با استفاده از تیغه برش استاندارد اندازه گیری می شود. این آزمون ها با نام ASTM F 1790 آمریکا و EN 388 اروپا شناخته می شوند.
  • آزمون سوراخ شدگی دستکش: این آزمون میزان مقاومت دستکش ایمنی را در برابر سوزن پزشکی می سنجد. مقدار نیروی لازم برای سوراخ کردن دستکش برابر با مقاومت دستکش خواهد بود.
  • آزمون سایش: تعداد دورهایی که برای سایش کامل و از بین رفتن سطح دستکش ثبت می شود، به عنوان عددی برای مقاومت به سایش دستکش ایمنی توسط استانداردهای EN 388 و ASTM F 3389 تعیین خواهد شد.
  • آزمون پارگی دستکش: پارگی بر اثر عوامل مختلف رخ می دهد. مقدار نیروی لازم برای پاره شدن دستکش ایمنی برحسب نیوتون محاسبه می شود. مقاومت پارگی در دستکش ها اهمیت ویژه ای دارد و از عوامل تعیین کننده دستکش مناسب برای کار خواهد بود.
  • آزمون حریق: بررسی مقاومت در برابر گرما و حریق از معیارهای مهم در انتخاب دستکش ایمنی است. در این آزمون دستکش ایمنی به مدت 3 دقیقه و 12 ثانیه بر روی شعله قرار می گیرد. پس از گذشت زمان مشخص، میزان سوختگی در محدوده زمانی مورد نظر عددی است که تعیین کننده مقاومت به سوختگی است. زمان و شرایط دمایی این آزمون توسط استاندارد EN 407 و ASTM F 1358 دیگر آزمون های مشابه که آزمون های مقاومت به گرما و سرماست، برای تعیین کیفیت دستکش انجام می شود.
  • آزمون نشت و نفوذ: آزمون نشت برای تعیین کیفیت دستکش های آزمایشگاهی بسیار اهمیت دارد. بر طبق این آزمایش مدت زمانی که طول می کشد تا ماده شیمیایی از لایه دستکش ایمنی عبور کند، را به عنوان زمان نشت ثبت می کنند. آزمون نفوذ توسط استاندارد آمریکایی ASTM-379 و اروپایی EN 374 مورد تایید قرار می گیرد.

جمع بندی آزمون های یاد شده کیفیت دستکش را تعیین می کند. در استاندارد آمریکایی مقاومت کیفیت دستکش از 0 تا 5 و در استاندارد اروپایی این عدد از 1 تا 5 درجه بندی می شود. عدد 5 به عنوان بهترین عملکرد تعیین می شود. نکته ای که در انتخاب دستکش ایمنی باید آن را مد نظر داشته باشید، این است هیچ دستکشی بالاترین مقاومت برشی، سایشی، پارگی، سوراخ شدگی و ... را به طور همزمان نخواهد داشت.

 

ویژگی دستکش ایمنی کار

دستکش ایمنی کار متناسب با نوع محیط در خواص و مشخصات ویژه ای طراحی می شود. اما به طور کلی تمامی دستکش های ایمنی باید از ویژگی های عمومی برخوردار باشند تا بتوانند نشان استاندارد را دریافت کنند. مهمترین ویژگی که همواره خریداران دستکش های ایمنی در پی آن هستند، دوام و ماندگاری این لوازم است. عمر طولانی دستکش، سبب صرفه جویی در هزینه های خرید مجدد و زودهنگام دستکش ایمنی می شود. دستکش های ایمنی برای اینکه بتوانند قابل استفاده باشند، باید از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشند. بنابراین استحکام و مقاومت دستکش تنها شرط های استاندارد بودن آنها نیست.

دستکش هایی که انعطاف پذیری بهتری دارند، تماس بهتر و در نتیجه عملکرد بهتری در حین کار ارائه می دهند. حال با آگاهی از این مسائل باید دستکش مناسب با نوع فعالیت مد نظر خود را انتخاب کنید. دستکش های ایمنی می توانند از خواص ضد برش، مقاوم در برابر جرقه، مقاوم به حرارت، ضد آب و ... برخوردار باشند.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^