سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

كلاه ايمنی

حفظ سلامت جسمی مهمترین اصلی است که در حین کار باید مورد توجه قرار گیرد. برای رعایت این اصل باید از ابزار و تجهیزات ایمنی استفاده کرد. لوازمی که از گذشته تا به امروز مجهزتر و پیشرفته تر شده اند. بر اساس گزارشات، بیش از 60 درصد حوادث و آسیب ها در محل کار در اثر عدم استفاده از تجهیزات ایمنی و یا محیطی رخ داده است. این آمار تکان دهنده، تنها با رعایت برخی اصول ایمنی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. تجهیزات ایمنی شامل لباس ایمنی، دستکش، کفش و کلاه ایمنی است که هریک متناسب با نوع کار و شرایط محیطی طراحی و ساخته می شوند.

معرفی کامل مشخصات و استانداردهای مربوط به هر یک از تجهیزات ایمنی بحث گسترده ای است که باید به صورت مجزا به آنها پرداخته شود. در این مطلب به صورت تخصصی تری ویژگی ها و مشخصات انواع کلاه ایمنی استاندارد و کاربردهای هریک بیان می شود.

 

کلاه ایمنی

 

مشخصات عمومی کلاه ایمنی

انواع کلاه ایمنی که امروزه به طور گسترده در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، علاوه بر استحکام و ایمنی بالا، باید سبک وزن باشند. این تجهیزات باید قابلیت جذب ضربات با شتاب های مختلف را داشته باشند. از طرفی مواد سازنده این لوزام باید مقاومت بالایی در برابر شکاف برداشتن و شکستگی داشته باشند. مقاوم به نفوذ آب و سایر مایعات باشند و طراحی آنها به نوعی باشد که به راحتی روی سر قرار گیرد. یک کلاه ایمنی از دو قسمت داخلی و بیرونی ساخته می شود که بین این دو قسمت فاصله 2.54 تا 3.18 سانتیمتری وجود دارد. این فاصله که فضای محافظ نامیده می شود، برای حفاظت از سر در برابر شوک های وارده به پوسته بیرونی است.

هر کلاه ایمنی استاندارد از اجزای مختلفی تشکیل شده است. اجزایی نظیر پوسته، لبه، معلق ساز، پیشانی بند، چانه بند و نوار پشت گردن از مهمترین اجزای هر کلاه ایمنی هستند. قسمتهای دیگری مثل نوار عرقگیر نیز در قسمت پیشانی کلاه های ایمنی برای جذب عرق نصب می شود.

 

الزامات استفاده از کلاه ایمنی کار

بسیاری از مشاغل حرفه ای که امروزه افراد زیادی با آنها سروکار دارند، مستلزم استفاده از محافظ های سر هستند. آسیب های خطرناک مغزی همواره کارگران ساختمان ها، لوله کش ها، جوشکاران، برق کارها و بسیاری افراد دیگر را تهدید می کند. استفاده از کلاه ایمنی می تواند آسیب های ناشی از سقوط و برخورد اشیاء در محیط کار را به حداقل مقدار ممکن برساند. اطلاع از اماکن و موقعیت هایی که نیاز به استفاده از کلاه ایمنی خواهد داشت، برای کارفرمایان و کارگران بسیار حائز اهمیت است.

استفاده از کلاه ایمنی در دو موقعیت الزامی خواهد بود. مواقعی که احتمال سقوط اشیاء تیز وجود دارد. این اماکن شامل معدن ها، ساختمان ها، تعمیرگاه های ماشین آلات، خطوط تولید و مشاغلی مشابه می شود. موقعیت دوم شامل اماکنی است که حضور در آنها ممکن است باعث وقوع آسیب های ناشی از شوک الکتریکی شود. در هر دو صورت استفاده از کلاه ایمنی الزامی است.

 

انواع کلاه ایمنی

 

انواع کلاه ایمنی

اتفاقاتی نظیر گیر کردن موی سر در حین کار با دستگاه ها، پاشش گدازه و مواد شیمیایی به پوست و موی سر، تماس سر با خطوط انتقال برق در محیط کار و سقوط اشیاء از ارتفاعات منجر به وقوع آسیب های جبران ناپذیری می شود. کلاه ایمنی کار برای محافظت از سر در محیط های صنعتی طراحی شده است. کلاه ایمنی استاندارد باید آسیب های وارده را به حداقل مقدار ممکن برساند. ضربه وارد شده بر سطح کلاه ایمنی توزیع می شود و حداقل نیروی اعمالی به جمجمه می رسد.

امروزه انواع کلاه های ایمنی مورد استفاده در مشاغل مختلف، در گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند. تمامی تجهیزات ایمنی سر و گردن در 4 گروه کلاه خودها (کلاه ایمنی helmets) ، هودها (Hoods)، کلاه های ضربه گیر، کلاه های نرم و سربندها قرار می گیرند.

 

 

در تقسیم بندی دیگری که بر اساس استاندارد  ANSI Z89.1 وجود دارد، کلاه های ایمنی از نظر خواص عایق الکتریکی مجموعا در سه کلاس a ، b و c جای می گیرند.   

  • کلاه ایمنی کلاس a : کلاه ایمنی نوع a برای مصارف عمومی و خدماتی تعبیه شده است. این کلاه توانایی بالایی در حفاظت از سر در برابر انواع ضربات و شوک های الکتریکی محدود را خواهد داشت. این کلاه ها توانایی مقاومت در برابر ولتاژهای تا 2200 ولت متناوب و با فرکانس 60 هرتز را دارند.
  • حداکثر میزان نشتی جریان در این شرایط 3 میلی آمپر خواهد بود. از کلاه ایمنی کلاس a در انواع صنایع ساختمان سازی و کارگاهی برای کارگران، ناظرین و کارفرمایان قابل استفاده خواهد بود. این مدل بیشتر با عنوان کلاه ایمنی ساختمان شناخته می شود. در ویرایش جدید استاندارد ANSI Z89.1 نام این گروه به کلاه ایمنی کلاس g تغییر پیدا کرده است.
  • کلاه ایمنی کلاس b : نوع مقاوم تری از کلاه ایمنی نوع a است. کلاه ایمنی نوع b مقاومت بالایی در برابر انواع ضربات و شوک های الکتریکی و ولتاژهای بالا تا 20000 ولت متناوب و فرکانس 60 هرتز را خواهد داشت. حداکثر نفوذ جریان از کلاه تحت این ولتاژ، 9 میلی آمپر خواهد بود. این کلاه برای مناطقی همچون نیروگاه ها و افرادی که با برق فشار قوی کار می کنند، مناسب خواهد بود. نام این گروه نیز در ویرایش جدید استاندارد آمریکایی به کلاه ایمنی کلاس e تغییر یافته است.
  • کلاه ایمنی کلاس c : کلاه ایمنی نوع c تنها برای محافظت از سر در برابر ضربات فیزیکی تعبیه شده است و عایق الکتریکی نمی باشد. این کلاه ها در محیط هایی که خطر حوادث الکتریکی وجود ندارد، مناسب تر است. کلاه ایمنی نوع c را غالبا از جنس آلومینیومی و با وزن سبک می سازند.
  • معمولا بر روی کلاه ایمنی کلاس c سوراخ هایی برای تهویه هوا تعبیه شده است. کاربرد این کلاه ها در صنایع شیمیایی، پالایشگاه ها و تصفیه خانه ها است.

سه گروه یاد شده تنها در میزان مقاومت الکتریکی با یکدیگر متفاوتند و هیچ اختلافی از نظر مقاومت در برابر ضربات فیزیکی ندارند.مطابق با استاندارد ANSI Z89.1 کلاه های ایمنی از نظر مقاومت فیزیکی در دو تیپ مختلف قرار می گیرند.

تیپ اول کلاه های ایمنی که در ناحیه فوقانی مقاومت به ضربه بالایی دارند و تیپ دوم کلاه هایی که در تمامی جهات قابلیت جذب ضربات سنگین را خواهد داشت.

  

ساخت کلاه ایمنی

انواع کلاه ایمنی مطابق باید مطابق با یکی از استانداردهای تایید شده بین المللی ساخته شوند. استاندارد آمریکایی ANSI Z89.1 و استاندارد اروپایی EN397 از مهمترین استانداردهای ساخت تجهیزات ایمنی هستند. کلاه هایی که بتوانند از سه تست جذب ضربه، نفوذ پذیری و تست شعله نمره مطلوبی دریافت کنند، شرایط دریافت نشان استاندارد را خواهند داشت.

  • تست ضربه: برای انجام آزمایش جذب ضربه جسم گرد 5 کیلوگرمی از ارتفاع یک متری بر روی کلاه ایمنی نصب شده روی هدفورم رها می شود. در این شرایط 49 ژول انرژی به کلاه می رسد.
  • تست نفوذ: برای انجام آزمایش نفوذ یک وزنه تیز 3 کیلوگرمی از فاصله یک متری رها می شود. در نهایت نباید هیچگونه اثری از ترک و شکاف در کلاه ایمنی مشاهده شود. همچنین نیروی دریافتی توسط هدفورم نباید بیش از 5/0 ژول (50 dyne) ثبت شده باشد.
  • تست شعله: تست شعله سومین آزمون موردنظر بازرسان است که بر اساس آن به مدت 5 ثانیه کلاه تحت شعله مستقیم قرار می گیرد. با دور شدن شعله، سوختن کلاه باید متوقف شود.

 

کلاه ایمنی آتشس نشانی 

 

رنگ های کلاه ایمنی نماد چه چیزی هستند؟

قانونی که تعیین کننده رنگ کلاه ایمنی باشد، ثبت نشده است. اما به نسبت شرایط، محیط کاری و رده شغلی افراد باید از یک رنگ خاص کلاه ایمنی استفاده کنند. این رنگ ها سبب ایجاد نظم و هماهنگی در حین انجام کار خواهد شد.

سفید:کلاه ایمنی مهندسی سفید برای مدیران و افراد سرپرست کارگاه و پروژه تعریف شده است.

سبز:کلاه ایمنی کار سبز برای مسئولان بخش ایمنی و نظارت و HSE مناسب است.

قهوه ای: کلاه ایمنی قهوه ای مناسب برای انواع فعالیت های جوشکاری و عملیات حرارتی است.

قرمز: رنگ قرمز رنگ منتخب آتش نشان است.

زرد: کلاه ایمنی زرد رنگ برای کارگران بخش های مختلف و اوپرتورهای دستگاه ها مشخص شده است.

آبی: رنگ آبی رنگ تعریف شده برای برق کاران و متخصصین بخش تعمیرات و نصب است.

طوسی: افرادی که به طور موقت در محیط کار حضور می یابند برای محافظت باید از کلاه های طوسی رنگ استفاده کنند.

 

ویژگی کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی آتش نشانی یا همان کلاه خود ایمنی توان بالایی در حفاظت از سر، گردن و صورت فرد دارد. بدنه بیرونی کلاه ایمنی آتش نشانی از پلی آمید ساخته شده است که مقاوم به حرارت است. طراحی کلاه به گونه ای است که قابلیت نصب ماسک تنفسی و چراغ قوه را داشته باشد. کلاه ایمنی catو کلاه ایمنی matrixاز برندهای معروف تولید کننده کلاه ایمنی آتش نشانی هستند.

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^