سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

تجهیزات ایمنی در ارتفاع

تجهیزات ایمنی در ارتفاع به مجموعه ای از ابزار محافظ فردی اطلاق می شود که در برابر سقوط و سایر خطرات احتمالی در ارتفاعات، از فرد محافظت می کنند. این تجهیزات شامل کلاه، کمربند، طناب نگهدارنده و ابزار دیگری هستند که باید مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شوند. دو گروه از افراد مشتریان دائمی تجهیزات ایمنی در ارتفاع هستند. گروه اول کوهنوردان و صخره نوردان هستند و گروه دوم افرادی که شغل آن ها ایجاب می کند که در ارتفاعات کار کنند.

کار در ساختمان­ های بلند، سیم کشی و رفع مشکلات خطوط برق، کار بر روی دکل­ های نفتی از جمله این مشاغل است که می بایستی از تجهیزات ایمنی در ارتفاع استفاده کنند.بحث ایمنی در ارتفاعات بسیار جدی بوده و رعایت نکردن نکات ایمنی می تواند خسارات جبران ناپذیری وارد آورد. به منظور تامین ایمنی افراد در ارتفاعات، تجهیزات ایمنی بسیاری طراحی و تولید می شوند. 

 

مهمترین تجهیزات ایمنی در ارتفاع

همانطور که پیش از این نیز عنوان شد، افرادی که در ارتفاعات کار می­کنند، به نسبت نوع شغل خود باید از تجهیزات ایمنی استفاده کنند. علاوه بر تجهیزات محافظ فردی، نوعی از ابزار ایمنی برای جلوگیری از سقوط افراد تعبیه شده است. از آنجا که هرگونه سهل انگاری و بی توجهی منجر به سقوط و مرگ کارگر می­شود، بنابراین استفاده اصولی از این تجهیزات، به معنای حفظ جان کارگر خواهد بود. در ادامه انواع تجهیزات ایمنی در ارتفاع و ویژگی های هریک به تفصیل بیان خواهد شد. 

 

کمربند هارنس

کمربند هارنس یا به عبارتی صندلی صعود که در ورزش صخره نوردی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، به منظور افزایش ضریب ایمنی فرد در ارتفاعات مورد استفاده قرار می گیرد. کمربند هارنس باید مطابق با معیارهای تعیین شده توسط استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شود. هارنس ها باید بر اساس استانداردهای EN361، EN358 و EN813 طراحی و ساخته شوند تا ایمنی لازم را برای کاربر فراهم کنند. هر هارنس دارای دی رنگ (D-ring) هایی است که باید از ویژگی های استانداردی برخوردار باشند. این دیرینگ ها باید از آلومینیوم فورج و یا فولاد یک تکه و بدون جوشکاری ساخته شده باشند.

بدنه اصلی هارنس از پلی استر و ساخته شده است که قابلیت تحمل وزن 100 کیلوگرم را خواهد داشت. در قسمت شانه، کتف، کمر و پا به منظور راحتی کاربر پد محافظ نصب شده است. کمربند هارنس فول بادی، جلیقه ای و هارنس رگلاژی از انواع این تجهیزات هستند.

 

کلاه ایمنی

از جمله مهمترین تجهیزات حفاظت فردی کلاه ایمنی هستند که در مشاغل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کلاه ایمنی کار در ارتفاع باید از وزن استانداردی برخوردار باشد تا منجر به خستگی کاربر نشود. از سوی دیگر مقاومت بالایی در برابر سقوط اشیاء داشته باشد. کلاه های ساخته شده از ABS علاوه بر استحکام بالا، از وزن مناسبی برخوردار هستند. معمولا در قسمت فوقانی کلاه روزنه هایی برای جریان هوا و پیشگیری از تعریق کاربر تعبیه شده است. کلاه ایمنی کار در ارتفاع باید مطابق با استاندارد EN397 ساخته شده باشد.

 

کلاه ایمنی

 

لنیارد

در قسمت جلوی سینه کمربند هارنس دی رینگی برای نصب لنیارد تعبیه شده است. لنیارد اتصال دهنده کمربند ایمنی و درواقع فرد به جایگاهی مطمئن است. از این رو این جزء از اهمیت بالایی برخوردار است. یک لنیارد از دو قسمت مختلف طناب و قلاب ساخته شده است. جنس طناب غالبا ابریشمی، پلی آمید، تسمه برزنتی و یا مفتول فولادی است. جزء مهم دیگری که به لنیارد متصل می شود، شوک گیر است. این قطعه در زمان سقوط ناگهانی، با واکنش سریع، ضربه وارد شده را خنثی نموده و مانع سقوط فرد خواهد شد. در مجموع لیناردها در دو مدل یک شاخه و دو شاخه ( مدل Y) طراحی می شوند.

 

لنیارد

 

طناب نجات ایمنی

طناب نجات ایمنی از تجهیزاتی است که در صورت سقوط فرد از ارتفاع، وی را در ارتفاع معینی ثابت نگه داشته و از خطر سقوط حفظ می کند. طناب ایمنی نجات باید توان بالایی در تحمل وزن فرد و تنش وارد شده بر اثر سقوط را داشته باشد. بر طبق استاندارد بین المللی طناب نجات ایمنی باید توان تحمل 5400 پوند معادل 2450 کیلوگرم وزن را داشته باشد. همچنین از مقاومت بالای سایشی و استحکام بالایی برخوردار باشد. طناب نجات ایمنی توسط لنیارد و کارابین به کمربند هارنس متصل می شود. متناسب با نوع و محیط کاری، دو نوع طناب نجات ایمنی طراحی شده است. طناب نجات افقی با حداقل قطر 8 میلیمتر برای کار بر روی سقف، ساختمان ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

طناب نجات افقی معمولا همراه با یک ریل فلزی برای ایجاد حفاظت بیشتر به کار می رود. طناب نجات عمودی برای صعود از برج های مخابراتی، دکل های نفتی، پل های فلزی و ... به منظور افزایش ایمنی کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. دو سر طناب های نجات به دو قلاب فلزی منتهی می شود که این قلاب ها از فولاد گالوانیزه ساخته شده اند. جنس طناب غالبا از پلی آمید است.

 

صندلی پودیوم

یکی از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع که برای کار طولانی مدت پیشنهاد می شود، صندلی پودیوم است. این صندلی بسیار راحت برای مواقعی که فرد ساعات متوالی در ارتفاع معلق و در حال کار باشد، مناسب خواهد بود. در زمان های تعلیق طولانی مدت، تسمه های کمربند ایمنی هارنس ران کاربر را تحت فشار قرار می دهد. در این شرایط نشستن بر روی صندلی پودیوم شرایط آسوده تری برای کاربر فراهم می کند. افرادی که در ارتفاعات کار می کنند، می توانند این صندلی را به کمربند ایمنی خود متصل کرده و در مواقع لزوم از آن استفاده کنند.

 

طناب رابط

طناب های رابط از مهمترین تجهیزات کار در ارتفاع هستند که در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند. جنس طناب ها غالبا از پلی آمید بوده و در قطر 10.5 میلیمتر تولید می شوند. نوعی از این طناب ها مجهز به سیستم ضد شوک است که در حین سقوط قفل شده و مانع از سقوط فرد می شود. دو طرف طناب رابط مجهز به گیره هایی است که برای اتصال به کمربند ایمنی و طناب نجات طراحی شده اند.

 

سه پایه نجات

سه پایه نجات مطابق با استاندارد EN-1496 CE باید قابلیت تحمل 100 کیلوگرم وزن را داشته باشد. این سه پایه های آلومینیومی در دو نوع 30 و 50 متری ساخته می شوند. کاربرد اصلی این سه پایه ها، در عملیات نجات و انتقال فرد مصدوم است. قسمت فوقانی سه پایه مجهز به دو قلاب است که برای اتصال قرقره ها کاربرد تعبیه شده است. از دیگر تجهیزات همراه سه پایه نجات، آویز نفر است. آویز نفر که برای معلق نگهداشتن فرد مورد استفاده قرار می گیرد، از قسمت فوقانی به سه پایه نجات متصل می شود.

 


این تجهیزات باید دارای قابلیت های ویژه ای بوده و به فرد اطمینان کامل را در رابطه با ایمن ماندنش از هرگونه خطر سقوط و آسیب دیدگی را بدهد. مقاومت بالا، عدم پاره شدن و از هم گسیختگی بند ها و ... برای انواع مختلف تجهیزات ایمنی از جمله ویژگی های ضروری است.
 ایمن ترافیک کالا در فروشگاه خود انواع مختلف تجهیزات ایمنی در ارتفاع را به کاربران عزیز عرضه می کند. کمربند ایمنی پاراشوتی از جمله نمونه محصولات ایمنی در ارتفاع می باشد که می توانید آن را مشاهده کرده و از قابلیت های منحصر بفرد آن مطلع شوید. 

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^