سبد خرید 0

تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست | چهارشنبه 7 اسفند 1398 در ساعت 0 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کارگاه های ساختمانی از مهم ترین مکان هایی هستند که قبل از هر پروژه باید استاندارد های آن باید بازرسی شود تا مجوز برای شروع پروژه صادر شود. این مکان ها باید بهترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی را داشته باشد تا با استاندارد های بین المللی مطابقت داشته باشند و اجازه شروع پروژه که شامل پروانه ساخت و تاییدیه نقشه و غیره می‌شود.

امنیت کارگاه ها به سه بخش داخل کارگاه که شامل استاندارد بودن ابزاری که در کارگاه ها هستند می‌پردازد، امنیت اشخاص مستقر در کارگاه و امنیت بیرون از کارگاه تقسیم می‌شود. که در این مقاله  به بررسی امنیت افراد و در ادامه این متن به بررسی تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی و لوازم ایمنی مورد نیاز کارکنان در کارگاه های ساختمانی ‌می‌پردازیم.

ایمنی در کارگاه ساختمانی

تجهیزات ایمنی کارگاه ساختمانی

لوازمی که در کارگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از استاندارد ها بین المللی پیروی کرده تا امنیت کارکنان هنگام استفاده از آن ها تامین شده و با مشکل رو به رو نشوند.

 

کفش کار

از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی که باید در این مکان ها مورد استفاده قرار بگیرد، کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد برای همه کارکنان کارگاه های ساختمانی است. برای هر شخص متناسب با هر وظیفه که در کارگاه ساختمانی دارد نوع خاصی از کفش های کار مورد استفاده قرار می‌گیرد تا آسیبی به افراد مشغول در کارگاه وارد نشده و به راحتی بتوانند کار کنند.

به عنوان مثال برای افراد برق کار باید از کفش کار عایق برق استفاده شود که این نوع کفش ها اگر کفش های کار استاندارد باشند به راحتی می‌توانند جریان برق 500 تا 1000 ولت را تحمل کنند و آسیبی به شخص وارد نشود. کفش کار برای کارگران باید کفش هایی مقاوم باشد تا از آسیب به پاها در اثر برخورد اشیاء با پای کارگران جلوگیری کند. به طور معمول این کفش ها رویه های مقاومی دارند که گاهی از چرم و گاهی هم از فلز برای رویه کفش ها استفاده می‌شود. در نهایت باید ذکر کرد که کفش کار از مهم ترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی است و باید به آن توجه کرد.

 

کلاه ایمنی

تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی شامل کلاه های ایمنی هم می‌شوند که اهمیت زیادی داشته و می‌توان گفت اهمیت این مورد از تمام موارد دیگر در کارهای ساختمانی مهم تر است. نکته قابل ذکر رنگ کلاه های ایمنی مهندسین در کارگاه های ساختمانی است که این این افراد باید کلاه هایی متناسب با شغل و وظیفه خود داشته باشند که این تفاوت در رنگ کلاه ها افراد را از یکدیگر متمایز کند.

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی سفید

کلاه ایمنی سفید در کارگاه های ساختمانی برای افراد سطح بالا مانند مهندسین، مدیران و سرپرستان استفاده می‌شود تا این افراد از دیگر افراد متمایز شوند. این نوع رنگ بندی تقریبا در کارگاه های ساختمانی رعایت می‌شود.

کلاه ایمنی زرد

در کارگاه های ساختمانی پرکاربرد ترین رنگ، رنگ زرد است که برای نیروهای کار اصلی مورد استفاده  قرار می‌گیرد. نیروهای کار اصلی همان کارگرها هستند که طبیعتا تعداد آن ها در کارگاه های ساختمانی بیشتر از افراد دیگر است.

کلاه ایمنی سبز

رنگ سبز در کارگاه ها برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که وظیفه خدمات فنی را بر عهده دارند؛ مانند مسئولین ایمنی در کارگاه های ساختمانی که وظیفه چک کردن تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی را بر عهده دارند.

کلاه ایمنی قرمز

کلاه های ایمنی که به رنگ قرمز هستند معمولا برای نیرو های آتش نشان و اطفاء حریق در کارگاه های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاه ایمنی قهوه ای

کلاه های ایمنی که رنگ قهوه ای دارند برای افرادی است که در دماهای بالا کار می‌کنند. افرادی مانند جوشکار ها و کسانی که در کارگاه های جوشکاری کار می‌کنند از این نوع کلاه های کار استفاده می‌کنند که مقاومت بیشتری در برابر گرما دارند.

کلاه ایمنی آبی

کلاه های ایمنی آبی  برای افرادی که در قسمت خدماتی فعالیت می‌کنند استفاده می‌شوند. به عوان مثال تعمیرکاران، تکنسین های برق و گروه نجاری و دیگر اپراتور های فنی از کلاه های کار با رنگ آبی استفاده می‌کنند.

کلاه ایمنی خاکستری

در هر پروژه ساختمانی امکان بازدید توسط مردم عادی و یا سران و پیمانکاران وجود دارد که برای این افراد از کلاه هایی با رنگ خاکستری استفاده می‌شود.

دستکش ایمنی

از دیگر تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی می‌توان به دستکش های ایمنی اشاره کرد که باید بسیار مقاوم و استاندارد باشد تا کارگران بتوانند به راحتی از آنها استفاده کرده و با مشکل مواجه نشوند. به خصوص برای کارگرانی که با دستگاه های برش کار می‌کنند استفاده از دستکش های مقاوم و استاندارد از ملزومات اصلی برای کار در کارگاه های ساختمانی است.

جلیقه ایمنی شبرنگ دار

از دیگر تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد جلیقه شبرنگ ترافیکی است که استفاده از آن برای همه کارکنان کارگاه از مهندسین و ناظران تا نیروهای خدماتی الزامی است. تا از بروز خطرات احتمالی در شب که به دلیل نداشتن دید است جلوگیری شود.

جلیقه شبرنگ دار

تجهیزات جوشکاری

جوشکاری در ساختمان ها شغلی نیست که همه افراد با آن سروکار داشته باشند. بلکه تنها چند نفر مشخص با این شغل درگیر هستند بنابراین تجهیزات این حرفه محدود و مخصوص افراد مشخصی است.

لباس کار جوشکاری

لباس کار جوشکاری از مهم ترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لباس ها در کارگاه های ساختمانی عمومیت ندارند و تنها توسط تعداد مشخصی از افراد استفاده می‌شود؛ ولی به علت حیاتی بودن این لباس ها اهمیت این موضوع چند برابر می‌شود.

عینک جوشکاری

عینک جوشکاری از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی در خصوص شغل جوشکاری هستند که باید از بهترین مواد سازنده ساخته شده باشند و از بهترین استاندارد ها پیروی کنند.

ماسک جوشکاری

دستکش جوشکاری آرگون

جوشکار ها مدت زمان بسیار زیادی را با دست های خود کار می‌کنند و دست های این افراد در خطر آسیب های جدی است بنابراین دستکش های استاندارد جوشکاری از مهم ترین تجهیزات ایمنی در کارگاه ساختمانی است.

ماسک تنفسی فیلتردار

کارگاه های ساختمانی باید مجهز ترین مکان ها باشد و تمام تجهیزاتی که حتی به شکل دائم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد را دارا باشد تا شرایطی که انها مورد نیاز هستند بتوان به راحتی آنها را پیدا کرد. ماسک ها هم جزء این دسته از وسیله ها هستند که همه افراد در کارگاه ساختمانی از آن استفاده نمی‌کنند ولی وجود ان در کارگاه ها برای تامین ایمنی الزامی است.

 

لباس کار آتش نشانی 

لباس ایمنی آتش نشانی جز زیر مجموعه تجهیزات ایمنی کار محسوب می شود. این لباس از چند لایه تشکیل شده است تا از فرد اتش نشان در مقال حریق و آتش سوزی حفظ نماید. روی لباس ایمنی آتش نشانی نوارهای شبرنگی دوخته شده تا در میان دود آتش قابل تشخیص باشند. لباس آتش نشانی را باید از مراکز معتبر و مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا تهیه کنید. 

 

لباس کار کارگری و مهندسی

مهندسین و کارگران علاوه بر کلاه مخصوص، لباس های مخصوصی دارند که باید آن ها را بپوشند که هم از نظر ایمنی و هم از نظر متمایز شدن، نظم در کارگاه های ساختمانی رعایت شود. 

تمام تجهیزات ایمنی فوق باید در کارگاه ساختمانی وجود داشته و عدم وجود آن ها موجب پلمپ شدن کارگاه و تعلیق مهندسان می‌گردد. توجه کنید که ایمنی در محیط کار مهم ترین اصل بوده و عدم توجه به آن عوارض جبران ناپذیری در پی دارد. برای خواندن مقالات و نکات بیشتر در مورد ایمنی با ما در ایمن ترافیک کالا همراه باشید.

 

شرکت ایمن ترافیک کالا ارائه دهنده تجهیزات ایمنی مورد نیاز کارگاه های ساختمانی آماده ارائه محصولات به مشتریان می باشد. برای مشاوره رایگان پیش از خرید تجهیزات ایمنی کارگاهی با کارشناسان ایمن ترافیک کالا تماس بگیرید. 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^