سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

چشم گربه ای ترافیکی

‌چشم گربه ای ترافیکی گروهی از تجهیزات ایمنی و ترافیکی هستند که با ابعاد کوچک خود وظیفه نور دهی به جاده ها، خیابان ها و معابر را در ساعات مختلف شبانه روز بر عهده دارند. علت نام گذاری این ابزار شباهت زیاد آن ها به چشم های گربه از فواصل زیاد است. امروزه این منابع مستقل نور با ویژگی های متنوع برای نصب در موقعیت های مختلف ساخته می شوند. چشم گربه ای ترافیکی در دو نوع بازتابنده و بدون بازتابندگی تولید می شود.

با توجه به نوع نیاز معابر، انواع چشم گربه ای های برجسته و فرورونده توسط شرکت های تولید کننده طراحی و ساخته شده اند. استفاده از هریک از این مدل ها بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه دارد. در ادامه این مطلب به طور مفصل انواع این محصول ترافیکی، چشم ببری ترافیکی و قوانین و استانداردهای نصب این ابزار بیان می شود.

 

چشم گربه ای ترافیکی

 

انواع چشم گربه ای ترافیکی کدامند؟

امروزه شرکت های تولید کننده تجهیزات ترافیکی با توجه به سنجش نیاز جامعه امروزی، اقدام به طراحی و تولید انواع مختلف چشم گربه ای ترافیکی نموده اند. طراحی این ابزار نیازمند رعایت استانداردهای تعیین شده از سوی قوانین و مقررات راهنمایی است.

 

چشم گربه ای دائم: این محصول وظیفه اعلام هشدار به عابرین و رانندگان را در طولانی مدت برعهده دارد.

 چشم گربه ای موقت: در فعالیت های تعمیراتی و عمرانی که به صورت کوتاه مدت در حال اجرا باشد، برای اعلام شرایط به رانندگان از چشم گربه‌ای موقت استفاده می شود. نصب این محصول با استفاده از چسب های مخصوص انجام می شود.

 

چشم گربه ای سولار: چشم گربه ای سولار مجهز به یک پنل خورشیدی است . این پنل در طول روزهای آفتابی، انرژی دریافتی را با استفاده از سلول های خورشیدی سیلیکونی در باتری ذخیره نموده و در طول شب برای روشن سازی معابر از آن بهره می برد. چراغ آن از نوع چراغ های کوچک LED هستند. این چراغ ها به دلیل مصرف بسیار پایین انرژی و دوام بالایی که دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

چشم گربه ای ترافیکی یک طرفه

 این تجهیزات برای نصب در دو طرف حاشیه جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد. نشانگر بازتابنده در یک طرف قطعه محصول، برای حاشیه جاده ها طراحی شده است و استفاده از آن در موقعیت های دیگر ممکن است گمراه کننده باشد. قسمت بازتابنده بر روی چشم گربه ای ترافیکی یک طرفه باید با زاویه مشخصی طراحی شود تا در فواصل معین در دید راننده قرار بگیرد.

این چشم گربه ای های ترافیکی دارای طیف های زرد یا قرمز هستند. نحوه نصب این اجزاء باید به نوعی باشد که طرف چشمک زن رو به جاده و در دید راننده باشد. مختصات میخ های قرمز رنگ باید مطابق با استانداردهای از پیش تعیین شده باشد.

 

چشم گربه ای دو طرفه

 

چشم گربه ای ترافیکی دو طرفه

 این مدل مشابه با نمونه یک طرفه است. با این تفاوت که در هر دو طرف آن از علائم بازتابنده استفاده شده است. چشم گربه ای ترافیکی دو طرفه مناسب برای نصب در حاشیه جاده ها نیست. این تجهیزات کوچک مستقل برای نصب در بزرگراه ها و خیابان های با پهنای زیاد مناسب هستند. روشنایی که این تجهیز ترافیکی برای جاده ها ایجاد می کند، بسیار بیشتر از مدل های یک طرفه است.

محل نصب چشم گربه ای ترافیکی دو طرفه باید طبق براوردهای کارشناسی و در فواصل منظم انجام شود تا بالاترین کارایی را در جاده به همراه داشته باشد. در محل هایی نظیر خط کشی های میانی جاده از چشم گربه ای های دوطرفه با طیف زرد استفاده می شود.

 

چشم گربه ای دو طرفه

 

چشم گربه ای ترافیکی پلاستیکی

 چشم گربه ای پلاستیکی عملکردی مشابه سایر چشم گربه ای ها خواهد داشت. تنها تفاوت این مدل در جنس بدنه آن است. بدنه ساخته شده برای این مدل از پلاستیک است که انعطاف پذیری و طول عمر بالایی برای آن به همراه خواهد داشت. نوعی از پلاستیک مورد استفاده در ساخت چشم گربه ای ترافیکی پلاستیکی، ABS است. بدنه ABS به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف طول عمر بالایی را برای نوع این چشم گربه ای ترافیکی تضمین خواهد نمود.

 

چشم گربه ای پلاستیکی

 

چشم گربه ای ترافیکی آلومینیومی

 این چشم گربه ای ترافیکی با بدنه آلومینیومی تحمل بالایی در برابر انواع ضربات و فشارهای زیاد دارد. این محصول ترافیکی در دو نوع برجسته و فرو رونده در جاده ساخته می شود. البته با توجه به مقاومت بالای آلومینیوم و آسیب پذیری کمتر آن، اغلب چشم گربه ای های برجسته را از این جنس می سازند. چشم گربه ای ترافیکی آلومینیومی یکی از بهترین تجهیزات ترافیکی موجود در بازار است که در اتوبان ها، مسیرهای خطرناک و عوارضی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چشم گربه ای ترافیکی طلق دار

 یکی از انواع ساده چشم گربه ای که به نسبت سایر مدل ها از قیمت پایین تری برخوردار است، چشم گربه ای ترافیکی طلق دار است. بدنه چشم گربه ای ترافیکی طلق دار پلاستیکی بوده که دارای 2 یا 4 لنز رفلکتور هستند. جنس لنز مورد استفاده در چشم گربه ای ترافیکی طلق دار پلی کربنات است. این لنز به خوبی در روزهای بارانی و در هوای مه آلود به خوبی رانندگان را از مسیر صحیح مطلع می سازد. عموما نصب این چشم گربه ای به راحتی و با استفاده از یک لایه چسب بر سطح جاده انجام می شود.

 

ابعاد چشم گربه ای ترافیکی

چشم گربه ای های مورد استفاده در مسیرهای مختلف با توجه به جنس، نوع دائمی یا موقتی و یا کاربری آن ها ابعاد متفاوتی دارند. این تجهیزات باید در ابعادی ساخته شوند که بتوانند در فواصل مشخص در دید راننده ظاهر شوند. از طرفی نباید آنچنان بزرگ باشند که نصب آنها در حاشیه یا خط کشی های جاده ها منجر به ایجاد محدودیت در تردد شود. بنابراین برای ساخت انواع چشم گربه ای ها ابعاد استانداردی تعریف شده است.

ابعاد چشم گربه ای ترافیکی آلومینیومی 132*122 میلیمتر است. چشم گربه ای های پلاستیکی نیز در ابعاد 100*100 میلیمتر تولید می شود. حداکثر ارتفاع آن 2 سانتی متر است. به طور کلی تمامی علائم باید در حداکثر محدوده عرضی 130 و طولی 200 و ارتفاع 20 میلیمتر ساخته شوند.

 

شکل ظاهری چشم گربه ای

 

روش نگهداری از چشم گربه ای

چشم گربه ای های ترافیکی تجهیزات ایمنی هستند که نصب اصولی آنها منجر به کاهش تصادفات جاده ای می شود. خرابی و یا کنده شدن هریک از این ابزار در مسیرهای پر خطر عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. از این رو در طول مدت کارکرد این تجهیزات، نگهداری از آنها اهمیت بالایی دارد. معمولا برای بررسی عملکرد صحیح، نیاز است در بازه های 6 ماهه و در طول ساعات شب از این تجهیزات بازرسی به عمل آید. در مسیرهایی که به علت برخورد با ماشین های برف روبی، چشم گربه ای کنده شده باشد، باید مجددا شوند. در مواردی که لنز این تجهیزات آسیب دیده باشد، تعویض لنز در محل توسط متخصصین صورت می گیرد. چشم گربه ای ها عمر متوسطی دارند و معمولا پس از پایان دوره باید نسبت به تعویض تمامی آنها اقدام شود.

 

چنانچه در یک مسیر 30 متری بیش از 8 چشم گربه ای مفقود شده باشند، باید نصب مجدد این تجهیزات صورت گیرد. در مناطقی که احتمال بارش برف زیاد است، به منظور جلوگیری از برخورد چشم گربه ای ها با خودروهای برف روب، از نوع فرو رونده استفاده می شود. نگهداری از چشم گربه‌ای های ترافیکی در فصل های مختلف از سال اهمیت ویژه ای دارد. گرد و غبار و آلودگی های نشسته شده بر سطح نشان گر چشم گربه ای منجر به افت عملکرد این تجهیزات می شود. از این رو باید هرچند مدت یک بار این آلودگی ها با استفاده از تمیز کننده های حاوی مواد ساینده برطرف شوند. در کشورهای مختلف واحدهای ویژه ای وظیفه شستشوی نشانگرهای موجود بر سطح جاده ها را برعهده دارند.

 

انواع چسب چشم گربه ای ترافیکی 

چسب چشم گربه‌ای ترافیکی انواع ویژه ای از چسب های مایع و یا پودری هستند. این چسب ها قادرند چشم گربه ای را برای مدت معین به سطح اتصال دهند. قدرت اتصال هریک از این چسب ها بسته به نوع ترکیب آن ها متفاوت است. از این رو باید با توجه به نوع محصول و مدت اتصال، چسب مناسب را انتخاب کنید. مقاومت چسبندگی تمامی این چسب ها باید بیش از 20 مگاپاسکال باشند.

 

چسب اپوکسی چشم گربه ای: چسب اپوکسی قابلیت چسبندگی چشم گربه ای های فلزی، سرامیکی و پلاستیکی را دارد. قدرت چسبندگی این چسب بسیار بالاتر از انواع چسب های پلی استر است. برای عملکرد بهتر این چسب بهتر است پیش از استفاده سطح آسفالت را از هرگونه آلودگی و رطوبت پاکسازی کنید.

 

چسب اپوکسی دو جزئی چشم گربه ای: این نوع چسب بر پایه یک جزء رزین اپوکسی و یک جزء هاردنر است. قابلیت اتصال انواع قطعات فلزی، سرامیکی و پلاستیکی بر روی سطوح آسفالت و بتنی را ممکن می سازد. سرعت خشک شدن چسب اپوکسی دو جزئی بالاتر از سایر اتصال دهنده هاست. لازم به ذکر است این چسب هیچگونه حلالی ندارد. بنابراین پیش از اتصال از محل نصب اطمینان حاصل کنید.

 

چسب چشم گربه ای مایع: چسب مایع شامل گروه وسیعی از چسب ها می شود. چسب های مایعی که قابلیت اتصال به سطح آسفالت و بتن را داشته باشند، مناسب این عمل خواهند بود. ویژگی مهمی که باید این چسب ها داشته باشند، ایجاد استحکام بالا پس از خشک شدن و نیز زمان کوتاه خشک شدن آن ها است.

 

چسب چشم گربه ای یک طرفه: چسب چشم گربه ای یک طرفه برای اتصال انواع چشم گربه ای های یک طرفه در حاشیه جاده ها به کار می رود. معمولا برای اتصال این تجهیزات از چسب اپوکسی دو جزئی استفاده می شود.

 

چسب چشم گربه ای چند طرفه: با توجه به احتمال بالای برخورد و کنده شدن چشم گربه ای های چند طرفه، باید از چسب مناسب برای اتصال هرچه محکمتر این اجزاء استفاده کرد. در هنگام استفاده از چسب چشم گربه ای چند طرفه باید احتیاط لازم را رعایت کرد. پس از پاکسازی سطح مشخص شده، یک لایه از چسب اپوکسی را با کاردک بر روی سطح ریخته و چشم گربه ای را با فشار بر روی چسب قرار دهید. پس از مدت 45 دقیقه چشم گربه ای کاملا به سطح متصل خواهد شد. البته زمان اطمینانی برای مستحکم شدن کامل چشم گربه ای بر روی سطح 7 ساعت است.

 

چسب چشم گربه ای پودری: چسب چشم گربه ای پودری یکی دیگر از انواع مصالح مورد استفاده در اتصال چشم گربه ای در مسیرها است. این چسب ها که بر پایه سیمان و رزین های کوپلیمر هستند، توانایی چسبندگی بالایی دارند. این چسب ها که با نام چسب کاشی هم شناخته می شوند، ترکیبی از سیمان و رزین های امولسیونی و فیلرهای میکرونیزه هستند. از این چسب ها برای اتصال سریع چشم گربه ای های سرامیکی در محل استفاده می شود.

 

چشم ببری ترافیکی کاربردی آن

علاوه بر چشم گربه ای ترافیکی، محصول دیگری به نام چشم ببری ترافیکی در مسیرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آیا با این مدل آشنایی دارید؟ مسلما در مسیر حرکت خود در جاده ها و معابر مختلف این تجهیزات را به وفور دیده اید. نسل جدیدی از تجهیزات هشدار دهنده جاده ای، چشم ببری ترافیکی است. تفاوت این ابزار با چشم گربه ای ها در لنز محدب آنها است. اطراف لنز یا چراغ چشم گربه‌ای با پوشش پلاستیکی، فلزی و یا سرامیکی پوشانده می شود.

در حالی که چشم ببری ترافیکی لنزی برامده دارد. مزیت این برآمدگی قدرت انعکاس چند برابری آن است. معمولا از این تجهیزات در مسیر گذرگاه عابر پیاده، محور عرضی ایستگاه های پلیس و در نزدیکی پرتگاه ها و پل ها استفاده می شود.

 

چشم ببری

 

مهمترین انواع چشم ببری ترافیکی

چشم ببری ترافیکی در مدل های مختلفی ساخته می شود. هر یک از این مدل ها مناسب مسیرها و معابر ویژه ای هستند. از مهمترین انواع چشم ببری های مورد استفاده در مسیرها می توان به چشم ببری ترافیکی w3، چشم ببری ساده و چشم ببری سیگ لایت اشاره کرد.

 

چشم ببری ترافیکی w3 : این مدل در ظاهر از دو نیم کره بزرگ و کوچک تر متصل به یکدیگر ساخته شده است. نیم کره بالایی که همان لنز چشم ببری ترافیکی w3 است، از شیشه ساخته شده است. این شیشه کریستالی توپر در برابر انواع ضربات و فشارها مقاوم است. در صورت شکستگی ناشی از شوک های حرارتی و فیزیکی شدید، ذرات پودری کریستالی ایجاد می شوند که هیچ خطری برای عابرین نخواهد داشت. نیم کره پایینی که پوشش چشم ببری ترافیکی w3 است، از جنس چدن ساخته شده است.

 

چشم ببری ساده: این مدل قیمت پایین تری در مقایسه با چشم ببری ترافیکی w3 دارد. اما استحکام آن چندان تفاوتی نخواهد داشت. این مدل با جذب انرژی خورشیدی در طول روز، نور کافی برای راهنمایی رانندگان در شب را فراهم می کند. چشم ببری ساده در رنگ های متنوع سفید زرد و قرمز تولید می شود.

 

چشم ببری سیگ لایت: چشم ببری سیگ لایت مدل نوین چشم ببری ها است که با قابلیت بازتاب 360 درجه ای در تمامی جهات توسط راننده قابل مشاهده خواهد بود. تجهیزات چشم ببری سیگ لایت ترافیکی با شارژ شدن به مدت 8 ساعت در روز، قابلیت روشن سازی معابر را تا 5 ساعت خواهند داشت. همانند سایر چشم ببری ها، این مدل هم از مقاومت بالایی در برابر انواع ضربات، فشارهای بالا و نوسانات دمایی برخوردار است. همچنین در صورت آسیب دیدن به کریستالهای کروی شیشه ای تبدیل خواهد شد که فاقد تیزی و خطر بریدگی هستند. نصب چشم ببری ترافیکی همچون برخی از مدل های چشم گربه‌ای با استفاده از انواع چسب های مایع و یا چسب دو جزئی اپوکسی انجام می شود.

 

چشم ببری سیگ لایت

 

قیمت خرید چشم گربه ای ترافیکی

با توجه به فعالیت تعداد زیادی از شرکت­ های تولید کننده انواع میخ شبرنگ، کیفیت های مختلفی از این محصولات در بازار مشاهده می شود. قیمت خرید چشم گربه ای ترافیکی با توجه به کیفیت و دوام محصول تعیین می شود. شرکت ایمن ترافیک کالا با عرضه محصولات ترافیکی عالی، به نامی آشنا در میان رقبا تبدیل شده است. با خرید محصولات ایمنی می توانید با پرداخت هزینه ای کمتر، محصولات با کیفیت بالاتری در اختیار داشته باشید. قیمت چشم گربه ای دو طرفه در این شرکت با توجه به نوع بدنه و دیگر مشخصات آن تعیین شده است.

 خرید چشم گربه ای ترافیکی و چشم ببری ترافیکی باید با توجه به استانداردهای تعیین شده از سوی قوانین راهنمایی و رانندگی انجام شود. محصولات عرضه شده توسط شرکت ایمن ترافیک ایرانیان توسط کاملا مطابق با قوانین و استانداردهای تایید شده است. از این رو خریداران می توانند با اطمینان از خرید خود رضایت کامل داشته باشند.

 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
5 / 10
از 2 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^