سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

آلاچیق

آلاچیق سرپناهی است از جنس چوب، فلز و یا مصالح دیگر که در مناطقی همچون پارک های شهری و جنگلی، باغ ها و محوطه های گردشگری دایر می گردد. این سایه بان ها که به طور دائمی در یک ناحیه نصب می شوند، افراد را از تابش آفتاب، بارش باران و وزش باد در امان می دارند. آلاچیق ها از جمله مبلمان شهری هستند که طراحی آن ها تاثیر زیادی در زیبایی محیط خواهد داشت. این تجهیزات در قرن های گذشته به عنوان لوازمی لوکس و مختص افراد ثروتمند و خانه های اعیانی شناخته می شد.

به مرور و با پیشرفت صنعت، ساخت آلاچیق با استفاده از مواد مختلفی امکان پذیر شد. تا حدی که این تجهیزات برای اماکن عمومی نیز با هزینه پایینی ساخته می شود. آلاچیق ها جنبه تفریحی دارند. از این رو باید در اماکن تفریحی که از فضای سبز مناسبی برخوردار هستند، تعدادی از آنها نصب شود.

 

انواع آلاچیق

آلاچیق ها تجهیزاتی هستند که در محوطه های باز و در معرض پدیده های طبیعی قرار دارند. با توجه به نوع منطقه و شرایط آب و هوایی مختص آن، ماده سازنده آلاچیق متفاوت خواهد بود. به طور کلی موادی که در ساخت آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرند، شامل چوب، آلومینیوم، آهن، شیشه، سرامیک، سفال، سنگ، سیمان آجر و دیگر مصالح مشابه است. سازندگان آلاچیق باید پیش از انتخاب مواد سازنده آلاچیق درصد آسیب های محیطی را در نظر بگیرند و با توجه به شرایط، بهترین مواد را انتخاب کنند.

مهمترین قسمت یک آلاچیق سقف آن است که در طراحی آن باید دو ویژگی زیبایی و استحکام در نظر گرفته شود. به نسبت نوع ماده مورد استفاده برای ساخت آلاچیق، میزان محدودیت در طراحی آلاچیق متفادوت خواهد بود. در ادامه این مطلب با انواع آلاچیق های چوبی، فلزی و ترکیبی به ترتیب توضیح داده خواهند شد.

 

انواع آلاچیق

 

آلاچیق آهنی

 از جمله ترکیبات اصلی که در ساخت آلاچیق ها استفاده می شود، آهن است. انواع آلاچیق های پیش ساخته که امروزه مورد توجه قرار گرفته اند، از جنس آهن هستند. آلاچیق آهنی غالبا در محل تولید ساخته می شود و سپس برای نصب به منطقه تعیین شده منتقل می گردد. برای مقاوم سازی آلاچیق آهنی در برابر رطوبت و عوامل خورنده، از رنگ های پودری الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی آنها استفاده می شود.

این رنگ ها پس از پخت در کوره به عنوان یک پوشش محافظ و بسیار چسبنده مانع نفوذ عوامل آسیب زننده به فلز می شوند. برای احتیاط بیشتر و افزایش طول عمر آلاچیق، پیشنهاد می شود در نواحی که فشار بخار هوا بیش از حد معمول است، از این نوع آلاچیق ها استفاده نشود. مناطق ساحلی به سبب فشار بخار بالای هوا و وجود ذرات نمک در هوا، معمولا پس مدت کوتاهی سازه های فلزی به سرعت از بین می روند.

 

آلاچیق آهنی

 

آلاچیق سیمانی 

 مدل دیگری از آلاچیق هایی که در فضاهای مختلف ساخته می شود، آلاچیق سیمانی است. آلاچیق های سیمانی به سبک یک بنا ساخته می شوند. مرحله اول ساخت آنها پس از طراحی، اسکلت بندی با استفاده از مفتول است. سپس با استفاده از کامپوزیت های سیمانی، سازه مستحکم خواهد شد. این تجهیزات علاوه بر استحکام، از دوام بالایی در برابر شرایط محیطی مختلف برخوردارند.

بسیاری از آلاچیق هایی که در فضاهای سبز و باغ ها نصب می شود، از نوع آلاچیق سیمانی است. استفاده از کامپوزیت سیمان این قابلیت ساخت پیچیده ترین طرح ها را در ساخت آلاچیق فراهم می کند. به منظور سازگاری بیشتر با طبیعت، آلاچیق سیمانی را در طرح چوب می سازند. در نهایت با رنگ آمیزی کلی، آلاچیقی ساخته می شود که تماما مشابه به آلاچیق چوبی است. آنچه که آلاچیق سیمانی را بسیار مورد توجه قرار داده است، ساخت مدل های متنوع در مقابل صرف هزینه های نسبتا کمتر است.

فراوانی مواد و مصالح سیمانی در کشور سبب شده است قیمت نهایی ساخت آلاچیق سیمانی برای سازندگان آن به صرفه و مناسب باشد. از طرفی این نوع آلاچیق ها به دلیل برخورداری از ویژگی هایی نظیر مقاومت در برابر رطوبت، رنگ پذیری و شکل پذیری فوق العاده برای انواع موقعیت های جغرافیایی قابل استفاده خواهد بود. به دلیل شکل پذیری بالای سیمان می توان انواع طرح های مختلف را بر روی آن پیاده سازی کرد. آلاچیق طرح چوب و آلاچیق آجری از جمله این آلاچیق های سیمانی هستند.

 

آلاچیق چوبی 

 آلاچیق چوبی را می توان از قدیمی ترین آلاچیق های مورد استفاده در باغ ها و مناظر مختلف بر شمرد. قدمت این آلاچیق ها به بیش از 300 سال می رسد. آلاچیق چوبی به دلیل سازگاری با محیط از زیبایی و جذابیت قابل توجهی برخوردار است. از سوی دیگر برخلاف سایر آلاچیق ها، این نوع نیازی به استفاده از تجهیزات پیشرفته جهت برش و حفاری ندارد. برای ساخت یک آلاچیق ویلایی می توان با استفاده  از الوار و قطعات چوب، یک آلاچیق ساده و در عین حال جذاب آماده کرد.

این نوع آلاچیق سنتی در کنار تمام مزایا و جذابیت هایی که دارد، در شرایط محیطی مرطوب آسیب پذیر خواهد بود. آلاچیق چوبی به منظور جلوگیری از تخریب توسط رطوبت، خشکی و دمای بالا، حمله حشرات و دیگر عوامل مخرب، نیاز به مراقب های مداوم خواهد داشت. رنگ آمیزی با استفاده از رنگ های محافظ از جمله این روش های مراقبتی است.

آلاچیق چوبی به دلیل وزن پایین آن در مقایسه با آلاچیق فلزی و سیمانی، در اماکنی که احتمال جابجایی آلاچیق وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از آلاچیق ها غالبا مناسب اماکن خصوصی هستند و برای پارک های شهری و جنگلی آلاچیق سیمانی و فلزی پیشنهاد مناسب تری خواهد بود.

 

آلاچیق چوبی باغ

 

انواع آلاچیق های مدرن فلزی

به دلیل پیشرفت صنعت و تکنولوژی و ورود انواع دستگاه های شکل دهی و برش فلزات، ساخت قطعات پیچیده فلزی بسیار ساده تر از گذشته امکان پذیر شده است. امروزه این تجهیزات برای ساخت انواع آلاچیق های مدرن فلزی به کار برده شده اند. یکی از عمده مزیت های ساخت آلاچیق فلزی، استفاده از مواد فلزی بازیافتی است که قیمت نهایی ساخت را کاهش می دهد. انواع آلاچیق مدرن و طرح آلاچیق فرفورژه نمای زیبایی به محیط اطراف می بخشد. استفاده از عناصر طبیعی همچون گل ها و بوته ها و چیدمان اصولی و صحیح آنها در کنار آلاچیق های مدرن روح تازه ای به فضا می بخشد. امروزه با در نظر گرفتن شرایط و عوامل مختلف، انواع آلاچیق های مدرن فلزی ساخته می شود. آلاچیق های با سقف متحرک از انواع سازه های مدرن فلزی است که امروزه در سبک های متنوعی ساخته می شود.

طراحی آلاچیق بستگی به محیط مورد نظر و سایر اجزای موجود در محیط خواهد داشت. در یک ناحیه نباید از آلاچیق های با سبک های مختلف استفاده کرد. چرا که این تضادها زیبایی محیط را بر هم می زنند. به این ترتیب اگر از آلاچیق سنتی استفاده می کنید، باید با سایر اجزای اطراف آن سازگار باشد و موجب ایجاد جذابیت و زیبایی در محیط شود. می توان از انواع آلاچیق فلزی ساده، آلاچیق فرفوژه و دیگر طرح های فلزی برای ساخت آلاچیق های مدرن فلزی استفاده کرد. سبک های مدرنی که هر روزه توسط طراحان مبلمان شهری ارائه می شود مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. از این طرح های متفاوت برای ساخت آلاچیق ویلایی و سایر اماکن شخصی استفاده می شود.

 

اصول طراحی انواع آلاچیق چوبی مدرن

گروهی از تجهیزات چوبی که به عنوان جزئی از لوازم مبلمان شهری تاثیر مهمی در دکوراسیون اطراف سالن ها و باغ ها دارد. امروزه برای زیباسازی باغ ها، فضای خارجی هتل ها و نواحی ویژه گردشگری از انواع آلاچیق چوبی مدرن و سنتی استفاده می کنند. ایده طراحی آلاچیق چوبی را گاها از آلاچیق های بسیار قدیمی که در مناطق لوکس مورد استفاده قرار می گرفت، انتخاب می کنند. در مقابل در برخی مناطق استفاده از آلاچیق چوبی مدرن سازگاری بیشتری با محیط خواهد داشت. در مجموع با توجه به فراوانی ایده ها و طرح ها در ساخت آلاچیق، برای کسب بهترین نتیجه باید اصول اساسی طراحی آلاچیق چوبی مدرن یا سنتی را در در نظر داشته باشید.

 

الاچیق مدرن

 

گاهی تضادهای کوچکی در طراحی آلاچیق، تغییر چشمگیری در زیبایی محیط ایجاد می کند. ظرافت و ریزبینی خود را به کار ببرید و از رنگ هایی متناسب و جذاب برای اجزای آلاچیق و محیط اطراف استفاده کنید. همچنین نورپردازی در روح بخشی به فضا تاثیر مستقیمی دارد. اگر به دنبال ایجاد محیطی آرام و در عین حال پر انرژی هستید، باید از پرداختن به جزئیات در طراحی آلاچیق غافل نشوید. با درک اصول زیبایی شناسی و چیدمان اصولی فضای باغی می توانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

 

انواع آلاچیق های چوبی

آلاچیق های چوبی به سبب محبوبیتی که دارند، مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته اند. به دلیل سازگاری و همخوانی الوار و مواد چوبی با طبیعت، از آنها برای ساخت آلاچیق باغ استفاده می کنند. این نوع آلاچیق ها از قیمت بالاتری نسبت به نمونه های فلزی و چوبی برخوردارند. کیفیت چوب مورد استفاده در قیمت آلاچیق تاثیر گذار است. آلاچیق های چوبی تنوع زیادی دارند که آلاچیق چوبی گرد با سقف گنبدی مانند و آلاچیق چوبی جنگلی از جمله این تجهیزات هستند. از دیگر آلاچیق های چوبی می توان به مدل های حصیری، بامبو و نخل خرما اشاره کرد.

 

آلاچیق با بامبو : نوعی از آلاچیق چوبی جنگلی است که از چوب بامبو ساخته می شود. چوب بامبو به دلیل استحکام بالایی که دارد، در اغلب مناطق جنگلی برای ساخت آلاچیق مورد استفاده قرار می گردد. ساخت آلاچیق با بامبو به دلیل سبکی و استحکام بالای آن امروزه متداول شده است. برای ساخت آلاچیق با بامبو تجهیزات ویژه ای نیاز نیست. به عبارتی با دست های خالی هم می توان این آلاچیق های جذاب را آماده کرد. تنها نیاز به صرف کمی خلاقیت و دقت دارد.

 

آلاچیق حصیری : از حصیرها برای دیواره های یک آلاچیق هم استفاده می شود. استفاده از آلاچیق حصیری در فضای باغ های فصلی مرسوم است. چرا که پهن کردن و جمع آوری آن به سادگی انجام می شود.

 

آلاچیق سنتی نخل خرما : این آلاچیق مدل گرد با سقف گنبدی مانند از چوب نخل و حصیر ساخته می شود. آلاچیق سنتی نخل خرما که ساخته دست مردمان مناطق گرمسیر است، در روزگار گذشته به عنوان محلی برای فرار از گرمای طاقت فرسا استفاده می شده است. امروزه نیز برای ایجاد فضایی سنتی در محوطه هتل ها و رستوران های ساحلی از انواع آلاچیق سنتی نخل خرما استفاده می شود. این مدل آلاچیق سنتی ایرانی از دیرباز تا به امروز در مزارع و روستاهای گرمسیری به چشم می خورد.

 

آلاچیق درختی: آلاچیق درختی از جاذبه های گردشگری در شهرهای توریستی محسوب می شود. لذت اقامت در آلاچیق های درختی در دل جنگل های بکر برای گردشگران به یاد ماندنی خواهد بود. از این رو در مناطق شمال کشور و در شهرهای گیلان و مازندران از انواع آلاچیق درختی برای ایجاد محیطی متفاوت و روح افزا استفاده می شود. آلاچیق درختی خمام از نمونه کلبه چوبی شمال کشور است که مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. آلاچیق دو طبقه و آلاچیق دو طبقه چوبی از انواع آلاچیق های چوبی است که با سبکی متفاوت از آلاچیق ویلایی ساخته می شوند.

 

انواع سقف آلاچیق ها

برای ساخت یک آلاچیق کاربردی و زیبا اجزای مختلفی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. هماهنگی اجزا باید منجر به ایجاد یک منظره دیدنی از آلاچیق شود. انتخاب میز، صندلی، کفپوش، گلدان های اطراف، نرده ها، سقف و بسیاری جزئیات دیگر باید با دقت و رعایت اصول زیبایی شناختی انجام شود. برای یک آلاچیق چوبی مدرن، علاوه بر کفپوش چوبی، می توان از کفپوش سنگی با طرح های مختلف استفاده کرد. ترکیب این دو جزء جلوه زیبایی به محیط می بخشد. همانطور که پیش از این نیز عنوان شد، اگرچه همه اجزای آلاچیق در زیبایی آن تاثیر گذارند، اما سقف آلاچیق مهمترین بخش آن محسوب می شود. معمولا برای ساخت سقف آلاچیق های فلزی و سیمانی از قطعات سفالی استفاده می کنند. این آلاچیق ها را با نام آلاچیق سفالی نیز می شناسند. تعدادی دیگر از سقف های مطرح در ساخت آلاچیق در ادامه ذکر شده اند؛

سقف پوشالی یا گیاهی: برای طراحی آلاچیق درختی از سقف های پوشالی و گیاهی استفاده می شود. این سقف ها که با رشد گیاهان رونده ساخته می شود، آسمانی از طبیعت را بر سر مسافران می گشاید. مزیت استفاده از این سقف ها ایجاد تعادل دمایی است. به طوریکه در روزهای گرم، پناهگاهی خنک برای گردشگران خواهد بود.

سقف مشبک:  نوع دیگری از سقف ها که برای ساخت آلاچیق ویلایی استفاده می شود، طرح های مشبک چوبی است. طراحی های سنتی و مدرنی که بر روی این سقف ها حک می شود، با عبور نور، نقشی از زیبایی و هنر را در فضای درونی آلاچیق می پراکنند. چوبی که برای ساخت این سقف ها انتخاب می شود، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چرا که تابش مستقیم نور خورشید، منجر به پوسیدگی این سقف ها می شود.

سقف متحرک: سقف های متحرک، مدل جدیدتری است که در ساخت آلاچیق های مدرن به کار می رود. این سقف ها غالبا در آلاچیق پیش ساخته به کار می رود. انواع سقف های پارچه ای تاشو و سقف های مکانیکی در این گروه جای می گیرند. سقف های حصیری از جمله قدیمی ترین ایده ها برای ساخت یک سایه بان است. مزیت سقف های حصیری قابلیت جمع شدن آنهاست.

 

ابعاد استاندارد آلاچیق

امروزه مراکز سازنده انواع آلاچیق ها، محصولاتی در ابعاد مختلف و متناسب با محیط و درخواست خریدار، تولید می کنند. ابعاد آلاچیق می تواند متفاوت باشد. با این حال ابعاد استاندارد آلاچیق بر طبق تعداد نفراتی که پذیرا خواهد بود، تعیین می شود. در مجموع آلاچیق ها با توجه به این که برای چه ظرفیتی ساخته می شوند، باید مساحت مشخصی را احاطه کنند. آلاچیق هایی که برای اماکن مختلف ساخته می شوند، از 9 تا 52 می توانند ظرفیت متفاوتی داشته باشند. بر این اساس ابعاد استاندارد آلاچیق از 9 متر تا 34 متر مربع متغیر خواهد بود. ممکن است آلاچیق گرد، مربعی و یا در هر شکل دیگری ساخته شود. اما مساحت در نظر گرفته برای هر فرد باید در آن رعایت شده باشد.

 

آلاچیق شیشه ای، نسل آلاچیق ویلایی مدرن

نوعی از آلاچیق ویلایی مدرن که در غالبا در اماکن لوکس به چشم می خورد، آلاچیق شیشه ای است. این نوع آلاچیق که ترکیبی از فلز به عنوان سازه و شیشه به عنوان دیواره می باشد، دید گستره تری را برای افراد فراهم می کند. علاوه بر این استفاده از شیشه در تمامی جهات آلاچیق، استفاده از آن را در فصل های سرد سال نیز امکان پذیر می کند. از این ترکیبات می توان برای ساخت آلاچیق پشت بام، باغ و ویلا استفاده کرد. مواد منتخب در ساخت آلاچیق شیشه ای باید محکم و نشکن باشند. از این رو از شیشه سکوریت که نوعی از شیشه های نشکن و با دوام است، برای ساخت آلاچیق شیشه ای استفاده می شود. برای ساخت یک آلاچیق بسته می توان از این شیشه ها استفاده کرد.

 

مراکز معتبر فروش آلاچیق

آلاچیق ها تجهیزاتی جذاب و کاربردی در بسیاری از فضاهای باز گردشگری هستند. برای اینکه بتوان یک مدل دلخواه از این تجهیزات را در فضای باغ و یا ویلای خود داشته باشید، می توانید با جستجوی مختصری در صفحات اینترنتی از لیست قیمت آلاچیق مطلع شوید. جنس آلاچیق، ابعاد آن و میزان پیچیدگی طراحی آن در قیمت تمام شده آلاچیق تاثیر گذارند. به عنوان مثال هزینه ساخت آلاچیق فلزی بیش از آلاچیق های سیمانی و کمتر از آلاچیق چوبی خواهد بود. البته اگر ابعاد و طرح یکسانی برای هرسه آلاچیق درنظر گرفته شود. اگر به دنبال آلاچیق چوبی ارزان قیمت هستید و یا قیمت آلاچیق فلزی برای شما مبهم است، می توانید با متخصصان فروش مرکز ایمن ترافیک کالا مشورت کنید. مراکز متعددی در نقاط مختلف کشور با عنوان مراکز آلاچیق فروشی فعالیت می کنند. مسلما قیمتی که تمامی این مراکز ارائه می دهند، یکسان نیست. از این رو برای خرید یک آلاچیق ارزان و در عین حال با کیفیت و زیبا می توانید از مرکز ایمن ترافیک کالا دیدن کنید.

 

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
6 / 10
از 7 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^