سبد خرید 0
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
بر اساس رنگ

آبخوری پارکی

 در میان تجهیزات متعدد مبلمان شهری، این بار نوبت به معرفی آبخوری می رسد. آبخوری از گذشته های دور تا به امروز در میان گروه های مختلف جمعیتی وجود داشته است. قدیمی ترین شهرها در کنار منابع آب شکل گرفته اند و مردمان کوچ نشین همواره در نزدیکی چشمه ها و رودخانه ها سکنی گزیده اند. این شواهد حیاتی بودن مسئله آب را برای انسان بیان می کند. امروزه با وجود تغییر سبک زندگی انسان ها و در دسترس بودن آب در منازل و فروشگاه ها، بازهم وجود آبخوری در نقاط مختلف شهر نیاز خواهد بود.

آبخوری برای افزایش سطح رفاه شهروندی طراحی شده و باید در نقاط مناسبی از سطح شهر نصب شود. آبخوری در واقع قطعه ای سنگی، فلزی و یا بتنی است که آب تصفیه شده را در اختیار عابرین قرار می دهد. این تجهیزات که در گذشته با نام های دیگری شناخته می شدند، امروزه آبخوری نامیده شده اند.

 

نقش آبخوری در نقاط مختلف شهر

تصور کنید در یک روز آفتابی در حال قدم زنی در یکی از مسیرهای ویژه پیاده روی شهری هستید. طبیعی است که یک پیاده روی طولانی شما را خسته و تشنه کرده است. حال اگر در این مسیر یک سیستم آبخوری شهری وجود داشته باشد، دیگر نیازی به پیمودن مسافت بیشتری برای خرید یک بطری آب نخواهید داشت. همچون نیمکت شهری، چراغ روشنایی خیابان و سطل زباله، وجود آبخوری نیز در مناطق مختلف شهری لازم و حیاتی است. آبخوری یکی از مهمترین نیازهای اساسی انسان را تامین می کند. از این رو لازم از در مناطق مختلف شهر نصب شود.

افرادی که روزانه در مناطق مختلف شهری مشغول پیاده روی و یا دوچرخه سواری هستند، برای رفع تشنگی خود به این منابع آب نیازمندند. از این رو مسئولین برای براورده کردن این نیاز، با شناسایی نقاط مناسب، اقدام به نصب آبخوری شهری در این مناطق نموده اند. در واقع هر شهری باید به تعداد کافی مجهز به آبخوری شهری باشد.

 

آبخوری پارک

 

بهترین آبخوری ها از چه جنسی هستند؟

در هر پارک، تفرجگاه، پیاده رو، زمین بازی و ورزش و محوطه های تجمع عمومی، نصب آبخوری الزامی است. این تجهیزات برای نصب در اماکن عمومی ساخته می شوند. از این رو موادی که برای ساخت آنها انتخاب می شود، باید از استحکام و طول عمر بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردار باشد. معمولا آبخوری هایی که در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، از جنس فلز، بتن و یا سنگ ساخته می شوند.

هر یک از این مواد مزایا و معایب خاص خود را دارند. جنس آبخوری تاثیر مهمی در قیمت، زیبایی و دوام آن خواهد داشت. به سبب فراوانی مصالح معدنی در ایران، استفاده از انواع تجهیزات مبلمان شهری بتنی به صرفه تر خواهد بود. از طرفی استحکام و دوام این تجهیزات به نسبت سایر مواد فلزی و چوبی بیشتر است. وجود این دلایل کافی است تا سازندگان آبخوری شهر مجاب شوند از مواد بتنی برای ساخت این تجهیزات استفاده کنند.

 

مهمترین مشخصات آبخوری بتنی

با توجه به مطالب پیشین، مشخص شد که استفاده از آبخوری بتنی برای سازندگان صرفه اقتصادی بسزایی دارد. امروزه آبخوری ها نه تنها به عنوان وسیله ای برای رفع نیاز شهروندان، بلکه به عنوان یکی از اجزای مهم در طراحی های مدرن شهری مطرح شده اند. از این رو طراحان را بر آن داشته است که از آبخوری جهت تحولاتی در جلوه های بصری استفاده کنند. با گذری در مناطق مختلف تفریحی شاهد آبخوری هایی خواهید بود که تاثیر زیادی بر زیبایی محیط داشته اند. در بسیاری از شهرهای توریستی مطرح جهان، از انواع آبخوری ها در اشکال مختلف به عنوان یکی از جاذبه های موثر گردشگری استفاده می شود. با این تفاصیر می توان گفت یکی از مهمترین مشخصات آبخوری بتنی، نوع طراحی آن است که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته می شود.

 

آبخوری بتنی

 

مزیت کامپوزیت بتنی در شکل پذیری آن است. این ماده مدتی پس از قالبگیری و خشک شدن همچون سنگ سخت می شود. این ویژگی سبب شده است از آن برای ساخت بسیاری از تجهیزات مبلمان شهری استفاده شود. به لطف این ویژگی بتن، امروزه انواع آبخوری بتنی در اشکال متنوع و زیبا ساخته می شود. نکته ای که در ساخت آبخوری بتنی باید رعایت شود، استفاده از مواد با کیفیت برای ساخت کامپوزیت است. استفاده از مواد اولیه با کیفیت و دقت در ساخت آبخوری بتنی مانع از ترک خوردن این اجزاء و کاهش طول آنها می شود.

پارک های شهری مکانی الگو برداری شده از طبیعت هستند. بنابراین تمامی اجزای آنها همچون کفپوش و نیمکت ها و انواع آبخوری ها باید به چشم اجزای طبیعت دیده شوند. آبخوری های بتنی ذاتا برگرفته از طبیعت هستند و با یک طراحی و زنگ آمیزی هوشمندانه این استعداد را خواهند داشت که به عنوان عضو موثری در فضای پارک بدرخشند.

 

ویژگی های شیر آبخوری

شیر آبی که برای آبخوری استفاده می شود، باید به راحتی قابل باز و بسته شدن باشد. تا تمامی گروه های سنی با اعمال قدرت اندکی قادر به استفاده از آن باشند. استانداردهای مربوط به ابعاد آبخوری بتنی باید رعایت شود. پس شیر آبخوری باید بین 85 تا 95 سانتیمتر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد. این عدد متناسب با ارتفاع ویلچر مشخص شده است. مناسب ترین شیر آب برای استفاده در اماکن عمومی، مدل های خودکار است. شیر آب دکمه ای که به طور خودکار بسته می شوند، برای جلوگیری از هدر رفتن آب گزینه مناسبی هستند.

حوضچه آبخوری باید به شکلی طراحی شود که مانع جمع شدن آب شود. آب جمع شده گاها منجر به تجمع آلودگی می شود. فاصله شیر آب از حوضچه باید به حدی باشد که ظرف یا بطری آب به شکل مناسبی در زیر آن جای گیرد.

 

شیر ابخوری بتنی

 

مکان یابی صحیح آبخوری

هدف از طراحی و ساخت انواع آبخوری، رفع نیاز شهروندان و بهبود خدمات شهری است. لذا نصب این تجهیزات باید در مناسب ترین اماکن نصب شوند. نکات مهمی از قبیل تعداد آبخوری در هر مکان، نوع آبخوری، اصول نصب آبخوری و فاصله آن از سایر اجزای مبلمان شهری در نصب آن بسیار اهمیت دارد. برای نصب آبخوری باید حداقل یک فاصله استاندارد با اجزایی نظیر سطل زباله رعایت شود. در مقابل برای رفاه بیشتر شهروندان بهتر است، آبخوری در نزدیکی نیمکت پارکی شهری قرار بگیرد.

این فاصله نباید آنچنان نزدیک باشد که سبب ایجاد مزاحمت برای افرادی که بر روی نیمکت در حال استراحتند شود. در شعاع 2.5 متری هر آبخوری باید یک محیط استراحت و یا یک نیمکت برای رفع خستگی وجود داشته باشد. تراکم در نصب تجهیزات مبلمان شهری سبب ایجاد آلودگی بصری در منطقه می شود. کمترین فاصله آبخوری با سایر تجهیزات مبلمان شهری یک متر است.

 

نصب آبخوری بتنی در پارک

 

نقطه ای که برای نصب آبخوری انتخاب می شود نباید منجر به ایجاد خلل در تردد افراد باشد. به همین دلیل منطقه مورد نظر باید عرض مناسبی داشته باشد. مسیر دسترسی به آبخوری باید برای حرکت ویلچر هموار باشد.  مسیرهای تردد دوچرخه و مسیرهایی که برای پیاده روی مشخص شده اند، بیش از سایر مناطق نیاز به آبخوری دارند. مناطقی که برای نصب آبخوری انتخاب می شوند، باید با تابلو ها و علائم راهنما مشخص شوند. محیط نصب آبخوری باید از تمام جهات پارک به راحتی در دسترس باشد.

از این رو بهتر است مناطق انتخاب شده برای نصب آبخوری در نقاط مرکزی پارک باشد. مناطق وسیع تر نیاز به تعداد بیشتری آبخوری دارند. به ویژه در پارک های جنگلی و تفرجگاه های خارج شهری باید به تعداد مناسب و با فواصل معین آبخوری نصب شود. از دیگر اماکن شهری که نیاز به نصب آبخوری دارند، نزدیکی مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و مترو، میادین و محورهای پرتردد شهری است.

 

نکات مهم در طراحی آبخوری شهری

تجهیزات مبلمان شهری باید به نوعی طراحی شوند که جذابیت آن ها در شهروندان ایجاد انگیزه و سرزندگی کند. از طرفی مهمترین هدف در طراحی مبلمان شهری، ارتقای کیفیت خدمات عمومی در سطح شهر است. نکاتی که برای طراحی آبخوری شهری نیز باید آنها را مد نظر قرار داد. به عنوان یک اصل کلی در  طراحی آبخوری شهری باید توجه داشته باشید که این اجزا در کنار سایر مبلمان شهری باید از یکپارچگی برخوردار باشند. هماهنگی به معنای عدم وجود تضادها نیست. بلکه وجود تضادهای متعارف در طراحی، می تواند تاثیرات قابل توجهی در زیبایی فضا داشته باشد. در این موارد، ریز بینی و ظرافت می تواند منجر به طراحی های منحصربفردی در محیط شهری شود.

 

آبخوری بتنی شهری

 

به منظور هویت بخشی به محیط های مختلف شهر، می توان از طراحی های فرهنگی، هنری و مذهبی در ساخت آبخوری شهری استفاده کرد. این طرح ها و ایده ها فرد را با فرهنگ دیرینه خود و عقاید مذهبی و تاریخی وی پیوند می دهد. در طراحی آبخوری شهری باید تمامی افراد جامعه را مد نظر داشت. جمعیت شهری متشکل از افراد جوان، سالمند، معلول و کودک است. تجهیزات مبلمان شهری برای ایجاد آسایش در زندگی تمامی اعضای یک جامعه شهری است. از این رو است که طراحی این تجهیزات اهمیت ویژه ای دارد. ارتفاع آبخوری باید به نوعی باشد که یک کودک 6 ساله بدون کمک والدین خود از آبخوری استفاده کند. همچنین فردی که با ویلچر قصد برداشت آب دارد، بتواند به راحتی و بدون کمکی از آبخوری استفاده کند.

با توجه به شرایط ذکر شده، بهتر است هر آبخوری با چند شیر آب در ارتفاع های مختلف ساخته شود. تا در استفاده عموم از این تجهیزات هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. ابعاد آبخوری شهری باید متناسب با مکان مورد استفاده ساخته شود. ابعاد آبخوری بتنی هم مشابه با سایر آبخوری ها از استانداردهای قوانین مبلمان شهری تبعیت می کند.

آبخوری پارکی از تجهیزاتی است که به طور مداوم مورد استفاده شهروندان قرار می گیرد. این تجهیزات در معرض مستقیم آسیب های محیطی هستند. به همین دلیل باید از آبخوری بتنی برای این اماکن استفاده کرد. یک آبخوری پارکی همچون سایر اجزای مبلمان شهری باید از ویژگی های ظاهری مطلوبی برخوردار باشد. تا با قرار گرفتن در محیط مورد نظر، تاثیر مثبتی بر زیبایی فضا داشته باشند. طراحان در خلق شکل های پیچیده و متفاوت برای ساخت آبخوری بتنی محدودیتی ندارند. اما نکته مهم این که طراحی آبخوری باید به شکلی باشد که در حین استفاده از آن، لباس فرد خیس نشود.

 

خرید آبخوری شهری

با تمام آنچه که در شرح مزایای وجود آبخوری در سطح یک شهر بیان شد، باید بر لزوم نصب این تجهیزات در مناطق مختلف شهر توجه بیشتری داشت. همانطور که پیش از این عنوان شد، هزینه خرید آبخوری شهری و نصب آن در مناطق شهری بسیار کمتر از هزینه های اضافی تامین آب و نوشیدنی های دیگر خواهد بود. از این رو نصب این تجهیزات در سطح شهر اهمیت ویژه ای دارد. مراکز مختلفی در کشور تامین کننده نیاز به تجهیزات مبلمان شهری هستند. از این رو می توان انواع آبخوری شهری در ابعاد، طرح ها و  جنس های متفاوتی موجودند.

به نسبت نوع درخواست، قیمت آبخوری پارکی متفاوت خواهد بود. اگر برای خرید آبخوری استاندارد در جستجوی فروشگاه معتبر هستید، ایمن ترافیک کالا با صداقت تمام در خدمت شما خواهد بود. این مرکز با عرضه انواع آبخوری بتنی، فلزی و سنگی در طرح ها و ابعاد متفاوت، تا به امروز نیازهای بسیاری از مناطق شهری را برطرف نموده است. از این رو می توانید با مراجعه به سایت ایمن ترافیک کالا و بررسی کالاهای مختلف مورد مناسب را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که موارد مختلفی در قیمت آبخوری شهری تاثیر گذارند. با توجه به محبوبت بالای آبخوری بتنی، این مرکز مدل های بسیار متنوع تری از این کالا را در اختیار مشتریان قرار داده است. از این رو در خرید آبخوری بتنی انتخاب وسیع تری خواهید داشت. با توجه به طرح و ابعاد آبخوری بتنی قیمت آن متفاوت خواهد بود. اما در مجموع مرکز ایمن ترافیک کالا، بهترین کالا را با مناسب ترین قیمت در اختیار مشتریان گرامی قرار می دهد.

 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()
^